REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Aleksandra Bugno
Projektując przyszły ogród zimowy, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni.
Projektując przyszły ogród zimowy, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ogród zimowy to architektoniczna forma, gdzie spotykają się ludzie jako użytkownicy, rośliny jako materiał ożywiony i światło słoneczne. Ogród zimowy staje się miniaturowym środowiskiem życia, dzięki któremu możemy się cieszyć widokiem wschodzącego słońca, w jasnym, pełnym światła miejscu łączącym ogród i dom.

Również w zimnych porach roku jest on pokojem, oazą zieleni i centrum spotkań dla całej rodziny. Prawidłowo zaplanowany, wybudowany przy użyciu nowoczesnych materiałów, ogród zimowy pełni rolę pomieszczenia gromadzącego ciepło dla całego domu i może także znacznie obniżyć zużycie energii

REKLAMA

Zobacz także: Projekt ogrodu

Zalety ogrodu zimowego

Głównymi zaletami ogrodów zimowych jest: zwiększenie atrakcyjności architektury budynku, poprawa i komfort mieszkania, wypoczynek i relaks wśród roślin i kwiatów przez cały rok, powiększenie powierzchni mieszkalnej, poprawa bilansu cieplnego budynku, stabilizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach, bezpieczna możliwość korzystania z promieni słonecznych, nie wystawiając się na działanie wiatru i zimna przez cały rok, specyficzny mikroklimat, duże natlenienie pomieszczenia, możliwość hodowli egzotycznych roślin.

Zobacz także: Ogród angielski

Dobór roślin i wyposażenia do ogrodu zimowego

Projektując przyszły ogród, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni. Miejsce ustawienia roślin, naczynia dla nich, struktura podłoża oraz oddziaływanie poszczególnych okazów, a także wyposażenie wnętrza, zależnie od jego przeznaczenia - to podstawowe założenia kształtowania ogrodu. Wielu posiadaczy ogrodów zimowych marzy o tym, by przez cały rok przebywać w zielonym raju z mnóstwem kwiatów. Aby to marzenie mogło się spełnić, należy dokonać właściwego wyboru roślin, kierując się przede wszystkim istniejącymi warunkami, czyli temperaturą, oświetleniem i wielkością pomieszczenia. Należy dobrać odpowiednie meble, a nie wszystkie nadają się do ogrodu zimowego, w którym występują bardzo znaczne wahania wilgotności powietrza, a także bardzo intensywne nasłonecznienie. Odpowiednie są dla niego wszelkie meble ogrodowe, przeznaczone do użytku w podobnych warunkach klimatycznych. Piękne i wytrzymałe są meble z wikliny. Możliwe jest także stosowanie drewna, stali, innych metali, marmuru lub szkła. Natomiast krzesła i fotele z tekstylnymi obiciami nadają się tu do użytku tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ obicia płowieją i "kruszeją". Meble rattanowe, idealnie komponują się z konstrukcją ogrodu zimowego i dają wyjątkowy klimat każdemu wnętrzu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe rośliny stosowane w ogrodach zimowych:

– pnącza i rośliny o zwieszających się pędach (bluszcze, cisus australijski, jaśmin lekarski, tunbergia, winnik zmienny);

– rośliny, które lubią chłód (temperatura zimą 10°C): gatunki wysokie: araukaria chilijska, chamaerops niski (karłatka), cytrusy, dracena obrzeżona, fatsja japońska, granatowiec właściwy, kamelia japońska, kordylina australijska, oleander pospolity, wawrzyn (laur) szlachetny, zaślaz mieszańcowy; gatunki średniowysokie: asparagusy (szparagi), aspidistra wyniosła, ardizja, azalia indyjska, cymbidium, fatsjobluszcz lizjański, kliwia pomarańczowa, pierwiosnek kubkowaty; gatunki niskie: orliczka, paprotnik sierpowaty, soleirolia, trzykrotki, zielistki.

Zobacz także: Piękny ogród zimą

– rośliny, które wolą ciepło (temperatura zimą 20°C): gatunki wysokie: chamedora, figowiec (fikus) benjamina, gardenia, kordylina krzewiasta, róża chińska, szeflery; gatunki średniowysokie: afelandra czworokątna, aglaonemy, ananas właściwy (jadalny), anturium, begonia królewska, difenbachie, echmea wstęgowata, friezea lśniąca, guzmania, nefrolepisy, niedośpian ognisty (hypoestes), pokrzywiec szorstkowłosy, sansewieria gwinejska, skrzydłokwiat; gatunki niskie: adiantum, begonia Bowera, begonia zimowa, figowiec (fikus) pnący, fitonie, kaladium, kalatea, maranta białounerwiona, namatantus, peperomia kędzierzawa, pilee, sępolia fiołkowa (fiołek afrykański), skrętniki, skrytokwiaty, widliczki; pnącza i rośliny o zwieszających się pędach: alamanda pnąca, bluszcz kanaryjski, bugenwilla gładka, cisus rombolistny, dawalia, displadenia, epipremnum złociste, filodendrony, hoja różowa, kledodendrum Thomsona, kolumnea, męczennice, mikania potrójna, monstery, plektrantus południowy, scindapsus złoty, syngonium; rośliny wodne i błotne: hiacynt wodny, cibory (papirusy), grzybienie i rośliny akwariowe.

Pielęgnacja

Opieka nad roślinami w szklarni wymaga oczywiście nieco więcej wysiłku niż w zwykłym ogrodzie, rośliny za szkłem są w znacznej mierze osłonięte przed zmienną pogodą, są jednak całkowicie zdane na naszą pomoc pod innymi względami. Oznacza to, że trzeba im zapewnić wodę, nawozy, a okresowo ogrzewanie, światło, powietrze, podpórki – i to nie w dowolnym czasie i dowolnym zakresie, ale odpowiednio do konkretnych potrzeb roślin. Musimy znać te potrzeby, a więc mieć pewne doświadczenie. Brzmi to groźnie dla nowicjuszy, ale jest tak tylko na pozór. Prace można sobie znacznie ułatwić albo nawet zautomatyzować niektóre zabiegi pielęgnacyjne za pomocą mało skomplikowanych środków technicznych i urządzeń.

Zobacz także:  Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA