| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Murowany grill ogrodowy – budowa krok po koku

Murowany grill ogrodowy – budowa krok po koku

Gotowy grill o prostej budowie nietrudno kupić w każdym markecie budowlanym lub ogrodniczym. Dużo bardziej estetycznie i oryginalnie wygląda jednak murowany grill, na stałe wpisany w kompozycję naszego ogrodu. Budowę tego elementu malej architektury można zlecić fachowcom lub samodzielnie wykonać jedyne w swoim rodzaju.

Ważne wskazówki niezbędne przy budowie

Murowany grill, jako element stały w naszym ogrodzie musi być przede wszystkim trwały i estetycznie wykonany. Ważny jest także dobór odpowiednich materiałów, a więc tych mrozoodpornych, np. bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe, kamienie naturalne. Jako spoiwa używamy zaprawy wapniowo – cementowej. Należy wystrzegać się materiałów nasiąkliwych oraz o znacznej porowatości, takich jak beton komórkowy, pustaki ceramiczne czy elementy gipsowe, które są bardzo nietrwałe z powodu rozsadzania przez zamarzającą wodę w ich porach. Konstrukcję (szczególnie przekrycia) należy oprzeć na zbrojeniu z drutów stalowych. Ruszt i oparcia do rusztu najlepiej kupić w supermarkecie, a materiały użyte do budowy paleniska dobrać tak, by były one odporne na wysoką temperaturę. Szczególnie polecana jest tu cegła klinkierowa na zaprawie szamotowej.

Zobacz także: Jak dbać o grill w ogrodzie?

Wymiary i parametry

Dla zapewnienia należytego funkcjonowania grilla należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zacznijmy od tego, że wysokość paleniska powinna wahać się w granicach 60–70 cm nad poziomem terenu, na którym budujemy nasz grill. Szerokość minimalnego paleniska dla czteroosobowej rodziny to około 70 cm, a głębokość około 40cm. Warto także nieco osłonić palenisko od wiatru i zbytniego rozdmuchiwania dymu ściankami bocznymi. Wysokość takich ścianek osłaniających palenisko powinna mieć 30–50 cm . Należy także zastanowić się nad ewentualnym zadaszeniem, chroniącym przed deszczem w trakcie grillowania. Wtedy krawędź okapu daszku nad płytą paleniska powinna być w odległości około 60–70 cm.

Zobacz także: Sekator – zakup krok po kroku

Lokalizacja grilla w ogrodzie

Pod budowę grilla najlepiej wybrać zaciszne miejsce, w otoczeniu drzew czy gęstych krzewów, tak, by nie powodować grillowaniem żadnych uciążliwości sąsiadom. Dobrze także ulokować grill z tej strony domu, by dym powstały podczas palenia nie wnikał do pomieszczeń mieszkalnych. Nieopodal paleniska można urządzić miejsce do przygotowywania i spożywania potraw, schowek na węgiel drzewny lub miejsce do przechowywania drewna. Forma i kształt grilla może być dowolna, w zależności od gustu i upodobań właściciela, ale warto go dostosować do stylu domu i ogrodu lub innych elementów małej architektury.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »