REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamienić krzew w drzewko?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Krzewy ozdobne w ogrodzie.
Krzewy ozdobne w ogrodzie.

REKLAMA

REKLAMA

Popularne formy krzewów na pniu można uzyskać nie tylko przez szczepienie. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu niektóre kwitnące krzewy możemy łatwo zamienić w drzewo? Jak to zrobić?

Wybieramy odpowiedni krzew

Szybko rosnące i lubiące przycinanie gatunki krzewów kwitnących można w prosty sposób uformować w taki sposób by ich pokrój z krzewu zmienić w formę małego drzewa. Wiele krzewów nie zawsze rośnie tak, jak byśmy chcieli. Wytwarzają nieregularne korony lub są zbyt rzadkie. Wiele gatunków wytwarza też zbyt wiele pędów i nadmiernie się zagęszcza po kilku latach niekontrolowanego wzrostu.

REKLAMA

Zobacz także: Czy wiesz jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie?

Można je przerzedzić, przycinając co najmniej połowę pędów ale można też wybrać silny pęd i wyprowadzić formę drzewka. Do tego celu najlepiej wybrać gatunki krzewów kwitnących, które dobrze reagują na cięcie i efektownie kwitną np. hortensja bukietowa, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, kalina koralowa. Najlepiej rozpocząć formowanie wiosną, kiedy rośliny mają najwięcej energii do regenerowania pędów.

Formowanie drzewka krok po kroku

REKLAMA

• Wybieramy krzew, który wytwarza silne pędy o pionowym wzroście
• W pierwszym roku przycinamy wszystkie gałęzie przy ziemi i pozostawiamy jeden silny pęd.
• W kolejnym sezonie usuwamy wszystkie gałęzie wyrastające u podstawy przyszłego pnia i w dolnych jego częściach, pozostawiamy tylko pędy i pąki tworzące się w górnej części pędu, tak by formować przyszłą koronę drzewka
• W miarę wzrostu rośliny (w kolejnych sezonach) kontynuujemy usuwanie dolnych gałęzi, by uzyskać wyraźny pojedynczy pień i pożądany kształt korony.
• Możemy podeprzeć roślinę palikiem aby utrzymywała pionowy kształt
• Po kilku sezonach powinna wykształcić się gęsta, kulista korona
• Dalsze cięcie wykonujemy tak, jak wymaga tego dany gatunek lub odmiana krzewu

W podobny sposób można kształtować pienne formy roślin iglastych. Ozdobne kule na pniu możemy ukształtować z żywotników (tui), cyprysików czy świerków. Wystarczy wybrać okaz o pojedynczym, silnym pędzie i usunąć gałązki wyrastające poniżej pnia i u jego podstawy. Górną część korony przycinamy tak, by z czasem przybrała ona pokrój kulisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Szybko rosnące drzewa iglaste

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

REKLAMA