reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak odmłodzić starsze krzewy?

Jak odmłodzić starsze krzewy?


Wiele kwitnących krzewów pozostawionych bez pielęgnacji rozrasta się i osiąga zbyt duże rozmiary. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające starszych krzewów?

Jak i kiedy odmładzać?

Drzewa i krzewy w naszym klimacie wymagają ostrożnego traktowania i poważniejsze prace związane z przycinaniem w większości przypadków najkorzystniej jest rozłożyć na kilka lat (szczególnie w przypadku drzew). Stopniowe odnawianie poprzez usuwanie kilku pędów lub gałęzi jest lepsze dla zdrowia rośliny gdyż nie zaburza drastycznie równowagi pomiędzy masą części nadziemnej i podziemnej danej rośliny.

Pamiętajmy też, że wiele kwitnących drzew i krzewów ma ograniczoną długość życia i nawet silne cięcie może nie pobudzić do silniejszego wzrostu starych, słabych krzewów. Lepszym rozwiązaniem jest wtedy usunięcie starego krzewu i zasadzenie nowego i silnego.

Zobacz także: Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

Najlepszą porą na przeprowadzenie ciecia odmładzającego jest wczesna wiosna. W tym czasie większość krzewów wchodzi w okres najbardziej energicznego wzrostu i ma lepszą zdolność do regeneracji pędów. Najczęściej rozrastają się nadmiernie m. in. derenie, jaśminowce, krzewuszki (weigele), forsycje, tamaryszki, żylistki.

Od czego zacząć?

Gdy krzew osiągnie zbyt duże rozmiary odetnijmy całkowicie kilka starszych pędów przy ziemi. Pozostałe pędy skracamy tak, by ich długość była nieco mniejsza niż pożądana przez nas wysokość krzewu. Pozwalamy w ten sposób roślinie odrosnąć na tyle, aby rany po cięciu uległy zasłonięciu. W kolejnych sezonach przycinamy roślinę w celu utrzymania właściwej wielkości. Pamiętajmy wtedy o właściwych terminach cięcia, tak by krzewy kwitnące wiosną ciąć po kwitnieniu, a kwitnące latem – wiosną.

Pamiętajmy, że wiosenne cięcie odmładzające może pozbawić pąków gatunki kwitnące wiosną (forsycja, migdałek, krzewuszka, jaśminowiec, pigwowce). Rośliny w danym roku nie zakwitną ale dzięki cięciu poprawi się ich pokrój, wypuszczą młode pędy, na których zawiążą zdrowe, liczne pąki na następny sezon. Brak kwitnienia w sezonie po cięciu nie musi więc oznaczać choroby lub przemarznięcia.

Zobacz także:  Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama