reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii

Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii

Drzewa i krzewy wpływają na oczyszczanie powietrza z pyłów i zanieczyszczeń, dostarczają doznań estetycznych, owoców, surowców do produkcji leków, zapewniają cień oraz zwiększają wilgotność powietrza. Mogą także ustrzec nas przed groźnymi drobnoustrojami i obniżyć napięcie elektryczne w atmosferze.

Powietrze bez wirusów w pobliżu drzew

Bakteriobójcze działanie wykazują przede wszystkim wydzielane przez drzewa fitoncydy (naturalne substancje bakteriobójcze) oraz lotne związki zwane olejkami eterycznymi. W czasie ciepłych i słonecznych dni wydostają się one przez komórki roślin do powietrza i zabijają znajdujące się w nim bakterie i wirusy chorobotwórcze. W ten sposób powietrze atmosferyczne w pobliżu drzew i krzewów wydzielających takie substancje jest pod względem obecności bakterii o wiele czystsze niż w rejonach o mniejszym zadrzewieniu.

Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Do drzew i krzewów obficie wydzielających lotne związki eteryczne pozbawiające powietrze aktywnych wirusów i bakterii chorobotwórczych należą przede wszystkim drzewa i krzewy iglaste, a szczególnie sosna oraz jałowiec pospolity. Nieco mniejsze działanie bakteriobójcze wykazują drzewa i krzewy liściaste, a przede wszystkim: lipa, brzoza, wierzba, wszystkie gatunki klonu, robinia akacjowa („akacja”), dąb, dereń, głóg, róża, jarzębina oraz bez lilak. Przebywanie w pobliżu tych gatunków drzew i krzewów wpływa na poprawę zdrowia poprzez blokowanie działania chorobotwórczych drobnoustrojów dróg oddechowych.

Obniżają szkodliwe napięcie w powietrzu

Niektóre drzewa i krzewy wpływają też na ujemną jonizację powietrza – zmniejszają napięcie elektryczne jakie występuje w warstwach atmosfery. Przy dużych wartościach dodatnich potencjałów elektrycznych samopoczucie nie jest najlepsze oraz zmniejsza się odporność ludzi, a także zwierząt na różnego rodzaju schorzenia.

Do drzew i krzewów, które ujemnie jonizują powietrze atmosferyczne należą: brzoza (szczególnie brodawkowata), buk zwyczajny, czeremcha zwyczajna, dąb (wszystkie gatunki), klon (wszystkie gatunki), jarząb pospolity („jarzębina”), jesion, dereń, lipa (wszystkie gatunki), miłorząb japoński, modrzew europejski, sosna (wszystkie gatunki), topola osika oraz wierzba (wszystkie gatunki).

Przebywanie w pobliżu wymienionych drzew i krzewów korzystnie wpływa na samopoczucie poprzez obniżenie stresu i poprawę funkcjonowania układów wewnętrznych człowieka.

Zobacz także: Czy wiesz jak sadzić drzewa i krzewy?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzewa i krzewy wpływają na oczyszczanie powietrza z pyłów i zanieczyszczeń. Bakteriobójcze działanie wykazują przede wszystkim wydzielane przez drzewa fitoncydy (naturalne substancje bakteriobójcze) oraz lotne związki zwane olejkami eterycznymi.
Drzewa i krzewy wpływają na oczyszczanie powietrza z pyłów i zanieczyszczeń. Bakteriobójcze działanie wykazują przede wszystkim wydzielane przez drzewa fitoncydy (naturalne substancje bakteriobójcze) oraz lotne związki zwane olejkami eterycznymi.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama