reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

Dokarmiając ptaki zimą, możemy uratować im życie. Bez naszej pomocy, mniej doświadczone ptaki, osłabione lub stare, będą mieć mniejsze szanse na przetrwanie w czasie mrozów lub obfitych opadów śniegu. Kiedy dni są krótkie, dostęp do pokarmu jest utrudniony. Warto pomóc ptakom w te mroźne dni, należy jednak pamiętać aby robić to rozważnie.

Dokarmianie ptaków w zimie jest nie tylko pożyteczne ale i wartościowe. Dzięki dokarmianiu ptaków mamy okazję na ich głębsze poznanie i pogłębienie wiedzy o lokalnych gatunkach. Dokarmianie ptaków podczas mrozów nie stworzy ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok o ile nie będziemy kontynuować dokarmiania kiedy pokarm będzie już dostępny, czyli na wiosnę. 

Karmnik schronieniem dla ptaków

Najpopularniejszą metodą dokarmiania ptaków jest karmnik. W dokarmianie ptaków tym sposobem warto zaangażować dzieci. Nawet najprostszy model karmika, może być świetną zabawą i źródłem edukacji. Na początku należy wybrać właściwe miejsce na umiejscowienie karmnika. Przy wybieraniu miejsca, należy wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia dla małych ptaków. Jeżeli karmnik znajduje się w pobliżu krzewów, wówczas może sprzyjać atakom ze strony kotów i innych drapieżników. Ważna jest również konstrukcja karmnika, powinna ona chronić jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Podczas eksploatacji karmnika nie należy zapomnieć o dbaniu o pokarm. Raz na jakiś czas powinniśmy wyczyścić go z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii. W pobliżu karmnika możemy także umieścić poidełko.

Najważniejsza zasada dokarmiania ptaków

Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy. 

,,W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania” – informuje Paweł Ćwierzyński. - ,,Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.”

Zobacz także: Jakie rośliny mogą uczulać zimą?

Kilkukrotne dostarczenie jedzenia wystarczy aby ptaki zaczęły kojarzyć konkretne miejsce ze źródłem pokarmu. Zaprzestanie dokarmiania w takim przypadku byłoby nieodpowiedzialne. Głodne zwierzęta przyzwyczajone do dokarmiania zamiast szukać pożywienia, będą na nie oczekiwać. W taki sposób zmarnują czas i energię czekając na pożywienie, która nie nadejdzie. Może to doprowadzićtakże do śmierci głodowej ptaków. Dokarmiając ptaki, uzależniamy je od siebie, dlatego też raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.

Czym dokarmiać ptaki?

Dobór karmy, którą zaserwujemy ptakom podczas mrozów nie powinien być przypadkowy. Mimo dobrych chęci, możemy wyrządzić im krzywdę, dokarmiając je spleśniałym chlebem czy zepsutymi warzywami. Tego typu resztki powodują choroby, mogą spowodować także śmierć ptaków.
Dokarmiając ptaki nie powinniśmy zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody podczas zimy jest utrudniony, a wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować wielu ptakom życie.

Ptaki najlepiej dokarmiać:
- ziarnami, daktylami, morelami, ligustrem, porzeczkami, pokrojonymi rodzynkami, zamrożonymi owocami czarnego bzu, aronią i orzechami. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.
Ptaki możemy karmić także okruchami pieczywa, lecz nie powinny być one głównym składnikiem pokarmowym, a jedynie uzupełnieniem. Zbyt duża liczba chleba w pożywieniu może spowodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli chleb będzie nieświeży.

Zobacz także: Czy należy podlewać rośliny zimą?

Sikorki, dzięcioły, kowaliki i wróbelki to ptaki, którym bez naszego dokarmiania może być ciężko przetrwać zimowe mrozy. 

Dokarmianie ptaków może umożliwić nam także obserwację i bliższe ich poznanie. Te edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie swoje dzieci.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy.
Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama