reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok. Kiedy większość drzew i krzewów zrzuca liście, zimozielone krzewy są namiastką zieleni w ogrodzie. Jak przystosowały się do trudnych warunków?

Zimozielone z konieczności

Większość gatunków roślin zimozielonych występuje na obszarach gdzie nie występuje sezonowość pór roku lub jest słabo zaznaczona. W rejonach gdzie sezon wegetacyjny trwa cały rok (tropiki) liście nieprzerwanie pełnią funkcje asymilacyjne.

Z kolei w rejonach o surowym klimacie największe szanse na przetrwanie maja gatunki, które potrafią wykorzystać te same liście przez szereg lat. Gdyby, co roku wymieniały liście byłyby zbyt osłabione, by przetrwać warunki klimatu tajgi lub tundry.

Warunki takie zmusiły rośliny zimozielone do oszczędzania energii potrzebnej na wymianę liści. W rzeczywistości rośliny zimozielone również wymieniają liście na nowe. Nie robią tego jednak nagle i masowo, lecz wolno, stopniowo. Czasem możemy nawet nie zauważyć, że nasze ostrokrzewy lub azalie japońskie pozbywają się części starszych liści, by mogły wypuścić nowe.

Zobacz także: Zimozielone pnącza ogrodowe

Jak zimozielone krzewy chronią się przed trudnymi warunkami?

Liście roślin zimozielony muszą przetrwać najtrudniejsze warunki – od upałów po srogie mrozy. Jednocześnie mają służyć roślinie przez wiele lat. Wymogi takie sprawiły, że liście gatunków zimozielonych wykształciły specjalne cechy. Z reguły są one grube i sztywne. Często mają kolczaste wyrostki chroniące je przed zwierzętami. Dolna strona liścia zaopatrzona jest w warstwę kutneru (drobnych, sfilcowanych włosków) lub wosku, które chronią go przed nadmiernym parowaniem latem oraz przed niskimi temperaturami.

Zimą zdarza się, że liście różaneczników lub kaliny sztywnolistnej zwijają się i zwisają pionowo. Nie jest to oznaka choroby a normalne zjawisko. Dzięki zmniejszeniu powierzchni liści rośliny zabezpieczają się przed nadmierną utratą wilgoci, gdy nie mogą pobrać odpowiedniej jej ilości z podłoża.

Zobacz także: Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Przed zimą (lub w czasie ocieplenia w okresie zimowym) należy obficie podlewać rośliny zimozielone, a podłoże, na którym rosną pokryć grubą warstwą kory lub suchych liści. Pozwoli to zminimalizować straty wilgoci. Ważne jest też osłanianie roślin przed mroźnymi wiatrami.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok.
Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama