| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Najczęściej musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa. Naliczane są też wysokie opłaty za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Zezwolenie nie jest wymagane, gdy drzewa stanowią różnego rodzaju zagrożenie, dają jadalne owoce lub ich wiek nie przekracza 5 lat.

W polskim prawodawstwie istnieją wyjątki od konieczności uzyskania zgody na usunięcie drzew i krzewów. Nie wszystkie jednak dotyczą zielni ogrodowej i miejskiej.

Drzewa i krzewy owocowe

Nie musimy starać się o zezwolenie na usunięcie drzew i krzewów owocowych, przez które rozumie się odmiany gatunków owocowych dające jadalne owoce użytkowane przez człowieka. Określenie drzewa owocowego nie zależy od tego gdzie zostało posadzone. Pamiętać musimy jednak, że gatunki ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, których nie uznaje się za owocowe nie należą do tego wyjątku. Na ich usunięcie zezwolenie jest wymagane.

Zobacz także: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Lasy i plantacje

Drzewa i krzewy rosnące w lasach i na plantacjach również zwolnione są z obowiązku uzyskania urzędowego zezwolenia na ich usunięcie. Jednak szczegółowy zakres określają specjalne ustawy i regulacje.

Drzewa zagrażające bezpieczeństwu

Zezwolenia na wycinkę nie wymagają drzewa i krzewy rosnące na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią. W związku z ochroną przeciwpowodziową usunięcie takich roślin mogą nakazać odpowiednie urzędy. Podobnie rzecz się ma z drzewami i krzewami zagrażającymi płynności ruchu kolejowego. Jeśli drzewa utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów oraz powodują tworzenie się zasp śnieżnych można usuwać je bez zezwolenia. Jednak decyzje o wycince w takich przypadkach wydają odpowiednie organy administracji.

Zobacz także: Jak wycinać drzewa

Zieleń, która stanowi przeszkody dla ruchu lotniczego – w rejonie podejść do lądowania także może być usuwana bez wymogu uzyskania zezwolenia.

Młode drzewka

Zgody na usunięcie nie wymagają drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza 5 lat, nawet, jeśli rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. To samo dotyczy zieleni usuwanej w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najczęściej musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa. Naliczane są też wysokie opłaty za wycięcie drzewa bez zezwolenia.
Najczęściej musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa. Naliczane są też wysokie opłaty za wycięcie drzewa bez zezwolenia.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »