| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Uszkodzenia roślin powodowane przez zwierzęta zimą

Uszkodzenia roślin powodowane przez zwierzęta zimą

Zima to czas, kiedy zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą zawitać do naszych ogrodów i uszkodzić nasze rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych drzew. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

Jakie zwierzęta powodują uszkodzenia?

Karczowniki i zające

Mogą obgryzać korę z gałęzi, które znajdują się blisko ziemi. Jeśli gałąź zostanie pozbawiona kory na całym obwodzie, to nie przeżyje. Niezależnie od tego jak szeroki jest ubytek. Gałąź taka może nawet wypuścić liście wiosna, lecz będzie słaba i w końcu obumrze. Najlepiej, więc odcinać najniżej położone gałęzie, aby uniemożliwić gryzoniom ich uszkadzanie.

Zobacz także: Jak odstraszyć gołębie, nie raniąc ich?

Łosie

Mogą uszkadzać drzewa na większej wysokości. Odetnijmy górne gałęzie uszkodzone przez zwierzęta. Jeśli ubytek nie obejmuje jeszcze całego obwodu konaru lub gałęzi, należy posmarować te miejsca dobra maścią ogrodnicza lub dostępnymi preparatami (w formie emulsji) przeznaczonymi do tego celu.

Jelenie, sarny

Jelenie, sarny i inne duże zwierzęta zgryzają czasami mniejsze gałęzie, mogą też pozbawić drzewa całych konarów. Należy wtedy odciąć postrzępione, ogryzione kikuty gałęzi aż do następnego zdrowego konaru.

Zobacz także: Krety na trawniku – jak z nimi walczyć?

Jak zapobiec uszkodzeniom roślin?

Praktyczna ochroną przed uszkodzeniami drzew powodowanymi przez zwierzęta jest stosowanie osłon pni i gałęzi. Najbardziej lubiane przez zwierzynę są drzewka owocowe i inne użytkowe gatunki drzew lub krzewów. Do ochrony pni służą specjalne siatki, różnego rodzaju plastikowe osłony lub płotki. Tego typu artykuły są dostępne w centrach ogrodniczych. Należy pamiętać, aby wysokość bariery była większa niż spodziewana głębokość pokrywy śnieżnej.

Można także stosować specjalne preparaty chemiczne do odstraszania zwierząt. Poprzez nieprzyjemny dla zwierząt zapach lub posmak zniechęcają one zwierzęta do obgryzania kory i innych części drzew. Smaruje się nimi drzewa w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia.

Skutecznym sposobem jest też owijanie drzewek owocowych folią. Należy owinąć drzewa niezbyt ściśle, aby się nie zaparzyły i żeby folia szeleściła. Może to zniechęcić zarówno zwierzęta małe jak zające oraz duże jelenie czy łosie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Doradztwo prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »