reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakie rośliny oprócz choinki umilą święta?

Jakie rośliny oprócz choinki umilą święta?

Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie nie mniej ozdobne niż choinki mogą być też zimozielone doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach i owocach lub ciekawe gatunki kwitnące zimą.

Ozdobne gałązki roślin zimozielonych lub ich owoce mogą być używane do przeróżnych kompozycji świątecznych i stroików. Możemy też ustawić je w niewielkich doniczkach w domach, czy na tarasach

Popularne krzewy – ozdoby świąteczne

Wśród krzewów o ozdobnych liściach warto wymienić ostrokrzewy (Ilex) o efektownych, zimozielonych liściach i kulistych, czerwonych owocach. Jego gałązki posłużyć mogą do układania ozdobnych, świątecznych wianków często wieszanych na drzwiach. Ozdobne zimozielone liście ma też mahonia (Mahonia). Jej liście w okresie zimy przebarwiają się na kolor purpurowy, co dodatkowo uatrakcyjnia sporządzane z jej liści stroiki. Do wszelkiego rodzaju kompozycji świątecznych użyć możemy także innych zimozielonych krzewów i krzewinek o ozdobnych (często pstrych) liściach. Są to np.: barwinek (Vinca), bluszcz (Hedera), trzmielina Fortune`a (Euonymus fortunei).

Inną ciekawą krzewinką ogrodową, która umili święta jest golteria (Gaultheria procumbens). Dorasta zaledwie do 20 cm wysokości i szerokości. Ma drobne zimozielone liście i od jesieni zdobią ją liczne, czerwone, drobne i kuliste owoce. Można ustawić ją w domu w ozdobnej doniczce. Po świętach lepiej przenieść ją w chłodniejsze miejsce, a wiosną – do ogrodu. Atrakcyjnie wygląda też kwitnący w zimie ciemiernik biały (Helleborus niger). Jego białe kwiaty i zimozielone liście również mogą stać się świąteczną ozdobą. 

Zobacz także: Jaką choinkę wybrać na Święta?

Nie tylko z ogrodu

Wśród domowych roślin doniczkowych w okresie świąt od lat króluje gwiazda betlejemska (Euforbia pulcherrima) zwana również poinsecją lub wilczomleczem nadobnym. Wszystkie gatunki należące do tego rodzaju mają niewielkie kwiaty, zaś u wielu są one otoczone jaskrawo ubarwionymi liśćmi zwanymi przykwiatkami. U wielu odmian mają one ciekawe ubarwienie – czerwone, różowe lub kremowe. Równie ciekawą, niską rośliną doniczkową, ozdobną w czasie świąt jest nertera. Niepozorne kwiaty przekształcają się w drobne i liczne owoce o kolorze białym, żółtym lub czerwonym w zależności od odmiany.

Zobacz także: Jaki iglak na świąteczną choinkę

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama