| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Często zastanawiamy się jaka pora roku będzie optymalna do cięcia krzewów. Jeśli wiemy, kiedy zakwita dany krzew łatwiej będzie nam dobrać porę cięcia. Jakie krzewy lepiej przyciąć wczesną wiosną, a które po kwitnieniu?

Ogólną zasadą dotyczącą cięcia krzewów liściastych jest ich podział na kwitnące wiosną i na kwitnące nieco później – latem. Sprawdźmy kiedy dany krzew zakwita. Łatwiej będzie nam wtedy tak dobrać porę cięcia aby nie pozbawić rośliny pąków kwiatowych lub nie osłabiać krzewu. 

Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne

Kiedy przycinać krzewy ogrodowe?

Krzewy kwitnące wiosną to między innymi: forsycja pośrednia, pigwowce, migdałki trójklapowe, porzeczka krwista, wrzośce. Gatunki te i ich odmiany najlepiej przyciąć po kwitnieniu, czyli późną wiosną lub latem. Pozwoli to zagęścić krzew i pobudzi do zawiązania nowych pąków na następny sezon.

Krzewy kwitnące latem przytnijmy wczesną wiosną. Dzięki temu wytworzą większa ilość pędów i zagęszczą się. Z reguły są to krzewy zakwitające na tegorocznych pędach (wytworzonych od wiosny). Są to między innymi: tawuła japońska w odmianach, budleja dawida, hortensje krzewiaste, pięciornik krzewiasty, dereń biały, róże

Krzewy iglaste tniemy ostatni raz kiedy kończą one przyrost. Przypada to mniej więcej na połowę lub koniec sierpnia. Przycinanie ich w późniejszym okresie może pobudzić je do wytwarzania świeżych przyrostów, które mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą i przemarznąć. 

Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?

Jakich krzewów nie należy przycinać?

Pamiętajmy, że niektóre rośliny kwitnące zarówno latem, jak i wczesną wiosną nie potrzebują cięcia lub źle je znoszą. Są to np. azalie, kaliny, ketmie syryjskie, magnolie, oczary omszone, perukowce podolskie, różaneczniki, sumaki octowce, złotokapy. W razie konieczności wystarczy po zimie (w marcu) przyciąć im jedynie suche lub chore pędy.

Liściaste krzewy zimozielone (np. ostrokrzewy, bukszpany) najbezpieczniej przycinać (jeśli to konieczne) ostatni raz w środku lata. Jest to okres kiedy kończą przyrost roczny i jednocześnie jest wystarczająco dużo czasu aby krzewy zdążyły się przygotować do zimy.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często zastanawiamy się jaka pora roku będzie optymalna do cięcia krzewów. Jeśli wiemy, kiedy zakwita dany krzew, możemy dobrać porę przycinania.
Często zastanawiamy się jaka pora roku będzie optymalna do cięcia krzewów. Jeśli wiemy, kiedy zakwita dany krzew, możemy dobrać porę przycinania.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Wąsikowska

Aplikantka III roku aplikacji radcowskiej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »