reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kiedy sadzić rośliny z gołym korzeniem?

Kiedy sadzić rośliny z gołym korzeniem?

Wiele drzew i krzewów z gołym korzeniem często możemy kupić w atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy jednak, że rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić w określonym czasie aby zdążyły się przyjąć.

O czym musimy pamiętać sadząc rośliny z gołym korzeniem?

Generalnie rośliny liściaste kupowane z gołym korzeniem sadzimy wczesną wiosną lub jesienią – w okresie bezlistnym. Kiedy roślina zgubi liście (lub jeszcze ich nie wypuści) jest największe prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny ponieważ może ona wtedy skupić się tylko na regeneracji systemu korzeniowego. Jeśli nie zdążymy posadzić roślin z gołym korzeniem przed zimą, możemy je zadołować i przetrzymać do wiosny. 

Zobacz także: Przycinanie korzeni podczas sadzenia

Iglaki sadzimy i przesadzamy z bryłą ziemi od połowy sierpnia. W okresie tym rośliny te kończą przyrost i lepiej regenerują system korzeniowy i nie są już narażone na okresy upałów (utrudniające przyjęcie się roślin) po posadzeniu.

Najczęściej z gołym korzeniem spotkać możemy w sprzedaży drzewa i krzewy owocowe, róże, krzewy liściaste (np. ligustr, berberys) sadzone na żywopłoty. Róże korzystniej sadzić jesienią natomiast inne rośliny możemy posadzić zarówno późną jesienią jak i wczesną wiosną. Drzewa i krzewy ozdobne częściej spotkać można w sprzedaży z bryłą korzeniową zabezpieczoną jutą. Są mniej narażone na przesuszenie korzeni jednak najlepiej sadzić je również w okresie bezlistnym. 

Zobacz także: Jak sadzić róże?

Jak posadzić rośliny z gołym korzeniem?

Przy sadzeniu należy wykopać dołek tak duży, aby można było swobodnie rozłożyć korzenie (nie zawijać). Następnie zasypać wilgotną, żyzną, pulchną ziemią lekko potrząsając rośliną w celu wypełnienia przestrzeni między korzeniami. Na końcu należy silnie ucisnąć ziemię wokół rośliny (najlepiej obcasem buta). Rośliny sadzimy na taką sama głębokość na jakiej rosły w szkółce lub nieco głębiej.

Pędy krzewów liściastych sadzonych z gołym korzeniem warto po posadzeniu przyciąć o około 1/3 wysokości. Pozwoli to roślinie lepiej zregenerować system korzeniowy i spowoduje lepsze zagęszczenie krzewu. W czasie transportu i sadzenia, zwróćmy szczególną uwagę, aby nie przesuszyć korzeni. Korzenie zbyt długie przytnijmy na długość około 20 cm. Przed sadzeniem rośliny wskazane jest moczenie korzeni przez kilka godzin (np. w wiadrze z wodą).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić w określonym czasie aby zdążyły się przyjąć.
Rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić w określonym czasie aby zdążyły się przyjąć.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama