reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakie rośliny posadzić wiosną?

Jakie rośliny posadzić wiosną?

Jakie rośliny posadzić wiosną? Np. drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Wiosną możemy posadzić także zimozielone krzewy i takie rośliny, które trudniej regenerują system korzeniowy. Radzimy, które krzewy należy posadzić w okresie od początku marca do połowy kwietnia.

Optymalny termin sadzenia roślin

Najlepszą porą sadzenia większości krzewów liściastych i pnączy jest okres od drugiej połowy października do końca listopada. Rośliny kończą wtedy wegetację, a gleba nie jest jeszcze zmarznięta. Krzewy posadzone w tym okresie mają wystarczającą ilość wilgoci w glebie i na ogół zdążą przed zimą zagoić rany na korzeniach po przesadzaniu. Niektóre zdążą nawet wytworzyć nowe, młode korzenie. Dzięki temu rośliny szybciej wiosną rozpoczną wegetację.

Zobacz także: Jakie krzewy warto przyciąć wiosną?

Dla niektórych krzewów bardziej zalecany jest jednak wczesnowiosenny termin sadzenia. Najkorzystniejszy jest dla nich okres mniej więcej od początku marca do połowy kwietnia. Sadzi się wówczas krzewy, które z trudem regenerują system korzeniowy i których uszkodzone korzenie mogłyby zgnić w ciągu zimy. Do takich gatunków należą na przykład magnolie lub piwonia drzewiasta. Wiosną lepiej też sadzić krzewy wrażliwe na mróz, które w wyniku zaburzenia procesów życiowych, jakie powoduje przesadzanie, byłyby bardziej narażone na przemarznięcie. Do takich gatunków należą na przykład: migdałowiec, pół zimozielone berberysy, irgi, azalie, różaneczniki oraz pnącza – glicynia, milin amerykański, bluszcz, winobluszcz japoński i trójklapowy oraz powojniki wielkokwiatowe. Wiosenne sadzenie jest też korzystne na glebach gliniastych, powoli nagrzewających się wiosną i wolniej tracących wilgoć.

Zobacz także: Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną

Kiedy posadzić krzewy zimozielone?

Liściaste krzewy zimozielone również korzystniej jest posadzić wiosną jednak nie później niż w połowie kwietnia. W późniejszym okresie świeżo posadzone krzewy mogą być już narażone na wysokie temperatury. W rejonach o ostrzejszym klimacie nie powinno się ich sadzić późnym latem gdyż są znacznie wrażliwsze na mrozy niż na przykład zimozielone rośliny iglaste.


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jakie rośliny posadzić wiosną? Np. drzewa i krzewy z gołym korzeniem.
Jakie rośliny posadzić wiosną? Np. drzewa i krzewy z gołym korzeniem.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama