reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Jak wybrać najbardziej optymalny czas do posadzenia iglaków? Kiedy przesadzić iglaki na nowe miejsce w ogrodzie? Optymalny okres sadzenia przypada na czas kiedy kończą się przyrosty nadziemnej części rośliny.

Rośliny iglaste w pojemnikach możemy sadzić cały sezon z wyjątkiem okresu kiedy ziemia jest zamarznięta. Natomiast rośliny kopane z bryłą ziemi najlepiej sadzić w okresie od połowy sierpnia do listopada. 

Zobacz także:  Miejsce sadzenia iglaków

Jak przesadzać iglaka w ogrodzie?

Przed wykopaniem rośliny, którą chcemy przesadzić w inne miejsce warto wiedzieć jaki typ korzenia wytwarza dany gatunek. Rośliny wytwarzające wiązkowy system korzeniowy (żywotniki, cyprysiki, choina kanadyjska) lepiej się przyjmują i łatwiej przy ich przesadzaniu uzyskać bryłę korzeniową. Rośliny o palowym systemie korzeniowym (rosnącym w głąb gruntu) przyjmują się trudniej. Są to na przykład sosna i jodła. W takim przypadku proces przesadzania dobrze jest rozłożyć na dwa sezony. W pierwszym obkopujemy roślinę podcinając lekko korzenie dookoła. Pozwoli to wytworzyć więcej korzeni w górnej strefie systemu korzeniowego. W kolejnym sezonie łatwiej będzie przy przesadzaniu uzyskać zwartą bryłę korzeniową. 

Przy przesadzaniu rośliny z gruntu zawsze warto starać się pozyskać optymalnie dużą bryłę korzeniową i starać się nie otrząsać ziemi z korzeni. Zwiększy to prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny w nowym miejscu. 

Kiedy się za to zabrać?

Optymalny okres sadzenia przypada na czas kiedy kończą się przyrosty nadziemnej części rośliny. Przypada to mniej więcej na okres od połowy sierpnia. Roślina lepiej wtedy regeneruje system korzeniowy i zdąży jeszcze ukorzenić się przed zimą. Po posadzeniu trzeba pamiętać o obfitym podlaniu rośliny i regularnym kontrolowaniu wilgotności, gdyż w we wrześniu i październiku często zdarzają się wysokie temperatury i słoneczne dni. 

Pamiętajmy, że zaraz po posadzeniu nie stosujemy żadnych nawozów. Może to tylko zaszkodzić roślinie. Posadzoną wczesną jesienią roślinę najbezpieczniej jest zasilić odpowiednimi nawozami dopiero wiosną przyszłego roku. Do tego czasu sama poszuka sobie przestrzeni do rozwoju systemu korzeniowego. Wystarczy tylko regularnie ją podlewać do późnej jesieni.

Zobacz także: Jak dbać o iglaki?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rośliny iglaste. Fot. Fotolia
Rośliny iglaste. Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama