reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Przed kupieniem roślin do ogrodu musimy zadać sobie kilka pytań. Jak szybko będą rosły wybrane rośliny? Czy w wieku dorosłym nie będą za duże? Czy wytrzymają polskie zimy? Jakiej gleby wymagają, żeby rosły w naszym ogrodzie? Gdy znajdziemy odpowiedzi na te pytania zabierzmy się za wybór roślin odpowiednich do warunków panujących w naszym ogrodzie.

Trudny wybór na początek

Kluczem jest odpowiedni kierunek poszukiwań, spojrzenie w odpowiednia stronę. Zaobserwujmy, co już rośnie w okolicy, co naturalnie daje radę przetrwać w danych warunkach. Nie twórzmy egzotyki, nie łączmy rodzimego krajobrazu i roślin w nim rosnących z egzotycznymi gatunkami i odmianami. Największą sztuką jest tak dobrać rośliny, żeby wkomponowały się w otoczenie, a jednocześnie stworzyły atrakcyjną kompozycję.

Najlepiej dobierać gatunki (i ich odmiany), które przede wszystkim wytrzymają nasze warunki klimatyczne i uzupełnią lub wzbogacą otaczający nasz ogród rodzimy krajobraz.

Jeśli na przykład mieszkamy w okolicy, gdzie rośnie dużo sosen, brzóz, jałowców, dębów, czy "jarzębin" (jarząb pospolity), to nie sadźmy tam żywotników (tuj), żółtobarwnych cyprysików, czy innych egzotycznych roślin. Będzie to wyglądało nienaturalnie, a rośliny z innych stref klimatycznych będą kiepsko rosły w obcych dla siebie warunkach. Jeśli już nie możemy się oprzeć sadzeniu takich odmian, to łączmy je z innymi roślinami w zdrowych proporcjach.

Zobacz także: Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?

Ważne pytania przy wyborze roślin

Po pierwsze musimy sprawdzić ile mamy miejsca w ogrodzie, co już w nim rośnie, co rośnie w okolicy, co otacza nasz dom/ogród? Po drugie sprawdźmy jaką mamy glebę w ogrodzie, określmy pH. Najprostsze pehametry glebowe znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Kolejna sprawa przy doborze roślin to stanowisko. Zaobserwujmy jaka część ogrodu jest nasłoneczniona a jaka zacieniona, gdzie wieją najsilniejsze wiatry? Powinniśmy też sprawdzić, czy podłoże jest zwięzłe czy luźne – piaszczyste? Podmokłe, czy wręcz przeciwnie?

Te podstawowe pytania dają bardzo ogólne wyobrażenie o tym, jakie rośliny będą pasowały do naszego ogrodu. Łatwiej będzie wybrać odmiany o odpowiednich rozmiarach w stanie dojrzałym, odpowiednie do warunków glebowych i stanowiska. 

Aktualnie dostępne rośliny dają olbrzymie możliwości aranżowania przestrzeni ogrodów. Zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste spełnią oczekiwania najbardziej wymagających. Wystarczy tylko dokładnie sprecyzować czego od nich oczekujemy. Są gatunki i odmiany nie osiągające dużych rozmiarów, czyli karłowe. Są odmiany o barwnych liściach lub igłach, wąskim lub rozłożystym pokroju oraz odpowiednie do różnych warunków siedliskowych.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed kupieniem roślin do ogrodu musimy zadać sobie kilka pytań. Jak szybko będą rosły wybrane rośliny? Czy w wieku dorosłym nie będą za duże?
Przed kupieniem roślin do ogrodu musimy zadać sobie kilka pytań. Jak szybko będą rosły wybrane rośliny? Czy w wieku dorosłym nie będą za duże?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama