| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy można sadzić rośliny w zimie?

Czy można sadzić rośliny w zimie?

Czasami zastanawiamy się czy dosadzenie rośliny do ogrodu w środku zimy to dobry pomysł. Drzewa lub krzewy kupione w pojemnikach z bryłą ziemi możemy sadzić także zimą. O czym należy pamiętać sadzeniu roślin zimą?

Jak posadzić rośliny w zimie?

Zdarzyć się może, że z różnych względów chcemy posadzić roślinę w okresie zimy. Możemy to zrobić pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta. Lepiej też aby roślina była z przekorzenioną bryłą ziemi w doniczce. Te gołym korzeniem lepiej posadzić po zimie – wiosną lub jesienią następnego roku. Pamiętajmy, że nawet jeśli mamy nieco cieplejszą zimę i posadzimy rośliny, to należy podlać je po sadzeniu i najlepiej wyściółkować korą. Kora chroni przed mrozem oraz chroni glebę przed utratą wilgoci podczas słonecznych dni w zimie, kiedy to temperatura może gwałtownie wzrosnąć. Jest to szczególnie ważne przy bezśnieżnych zimach. 

Zobacz także: Czy należy podlewać rośliny zimą?

Których roślin nie sadzić zimą? 

Warto wiedzieć, że niektóre rośliny lepiej posadzić jednak po zimie. Dotyczy to roślin wrażliwych na przemarzanie (np. magnolie) lub zimozielonych. Pora ich sadzenia musi być tak wybrana, aby zdążyły dobrze zakorzenić się przed zimą, gdyż dzięki temu nie nastąpi zbyt duża dysproporcja między transpiracją, a pobieraniem wody. Dobrze ukorzenione rośliny są również lepiej przygotowane do niskich temperatur, gdyż przed zimą możemy je zasilić jesiennymi nawozami zawierającymi potas i fosfor. Dobrze rozwinięty system korzeniowy może je przyswoić jesienią.

Zobacz także: Jakie krzewy kwitną zimą?

Co zrobić jeśli jednak nie posadzimy roślin?

Rośliny w pojemnikach z bryłą ziemi możemy też przezimować w doniczkach i posadzić dopiero wiosną. Ważne jest wtedy zabezpieczenie bryły korzeniowej przed przemarznięciem. Donice z roślinami możemy schować w miejscach osłoniętych od mroźnych wiatrów lub zestawić szczelnie ze sobą i owinąć np. folia bąbelkową. Z góry całość można dodatkowo obsypać korą. Pamiętajmy, że rośliny takie należy systematycznie podlewać. Dotyczy to szczególnie okresów ocieplenia w zimie, kiedy słońce silniej operuje i ziemia w donicach może przesychać.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzewa lub krzewy kupione w pojemnikach z bryłą ziemi możemy sadzić także zimą.
Drzewa lub krzewy kupione w pojemnikach z bryłą ziemi możemy sadzić także zimą.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »