| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?

Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?

Barwne kompozycje z roślin iglastych na rabatach mogą zmienić swój wyraz z nadejściem zimy. Jesienno-zimowe przebarwienia igieł lub łusek roślin iglastych są naturalnym procesem fizjologicznym a z nastaniem wiosny wszystkie rośliny odzyskują swoje barwy. Jakie iglaki mogą zaskoczyć kolorystyką zimą?

Przy zakupie roślin do ogrodu często nie zdajemy sobie sprawy, ze atrakcyjne zabarwienie igieł wielu odmian może się zmienić w czasie zimy. Czasem zmiana może być zaskakująca. Wiele osób doszukuje się w tym zjawisku objawów chorób lub żerowania szkodników. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Szata zimowa roślin iglastych nie zawsze jest atrakcyjna, jednak w większości przypadków nowa barwa jest ciekawą odmianą.

Rośliną, która chyba najbardziej zaskakuje zmianą zabarwienia jest mikrobiota syberyjska. Jest to niski krzew o rozłożystym pokroju przypominający płożące odmiany jałowców. Jego zielone w sezonie wegetacyjnym igły wraz nastaniem pierwszych jesiennym chłodów stają się rudo-brązowe. Jest to tak ekstremalna odmiana, że bardzo często sądzi się, iż krzew usechł lub mocno choruje.

Zobacz także: Z czego mogę wykonać kompost?

Ciekawe odmiany koloru igieł można zaobserwować też wśród jałowców. Wiele odmian tych krzewów o srebrzysto-niebieskim zabarwieniu igieł w okresie zimy przybiera kolor lekko brunatny lub bordowy. Ciekawe są także odmiany o żółtym zabarwieniu igieł. Jałowiec płożący `Lime Glow` jest karłową odmianą o ciemnożółtym zbawieniu igieł oraz zwartej i gęstej budowie. Gałązki wyrastają centralnie ze środka krzewu lekko podnosząc się ku górze. Zimą przybiera intensywnie pomarańczowo-brązowy kolor. Podobną barwę zimą przybiera Żywotnik zachodni (tuja) `Rheingold`. To wolno rosnąca odmiana o stożkowym lub jajowatym pokroju. Jej złocistożółte drobne, igiełkowate gałązki zimą przybierają ciekawy i dekoracyjny pomarańczowo-brunatny kolor. Podobnie dzieje się w przypadku żywotnika wschodniego `Aurea Nana`. Zielone odmiany żywotników (tui) najczęściej lekko brunatnieją zimą.

Wśród sosen warto zwrócić uwagę na dwie karłowe odmiany kosodrzewiny. Sosna górska `Ophir` to niska, lekko zaokrąglona odmiana o zielonych igłach latem, które zimą przybierają dekoracyjne żółtopomarańczowe zabarwienie. Podobnie w zimie reaguje sosna górska `Winter Gold`. Jej jasnozielone latem igły, zimą stają się złocistożółte.

Zobacz także: Które ozdobne rośliny ogrodowe zawiązują pąki przed zimą?

Wraz z nastaniem wiosny wszystkie rośliny odzyskują barwy charakterystyczne dla swych odmian.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Barwne kompozycje z roślin iglastych na rabatach mogą zmienić swój wyraz z nadejściem zimy.
Barwne kompozycje z roślin iglastych na rabatach mogą zmienić swój wyraz z nadejściem zimy.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »