reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy należy podlewać rośliny zimą?

Czy należy podlewać rośliny zimą?


Bardzo ważne w przypadku iglaków i zimozielonych roślin liściastych jest obfite nawodnienie przed zimą. Szczególnie istotne staje się to, gdy jesień jest sucha i słoneczna. Jakie rośliny są szczególnie wrażliwe na brak podlewania zimą? Co to jest susza fizjologiczna i czym grozi?

Często zdarza się, że rośliny nie przetrwały zimy właśnie z powodu braku nawadniania, a nie ze względu na przemrożenie. Problem ten dotyczy szczególnie roślin uprawianych w pojemnikach ale nie powinniśmy zapominać także o roślinach w gruncie. Spośród roślin iglastych najbardziej wrażliwe na brak wody zimą są cyprysiki, jałowce, jodły i sosny. Liściaste, dla których brak podlewania zimą jest niebezpieczny to zimozielone: bukszpan, mahonia i różaneczniki.

Dlaczego musimy podlewać rośliny ogrodowe zimą?

Rośliny zimozielone cały czas tracą wodę przez swoje liście i igły (szczególnie w okresach odwilży, kiedy w skutek ocieplenia otwierają się w liściach aparaty szparkowe, przez które wyparowuje woda). Jednocześnie gleba jest zamarznięta, roślina nie może zatem pobierać wody przez korzenie. Do tego dochodzi suche, zimne powietrze i szczególnie wysuszające, mroźne wiatry. Wszystko to powoduje tzw. suszę fizjologiczną, która prowadzi do zamierania roślin. Zjawisko to jest szczególnie groźne pod koniec zimy, kiedy słońce już silniej operuje i często zdarzają się dłuższe okresy ocieplenia. Wtedy właśnie nie możemy zapomnieć o podlaniu roślin.

Zobacz także: Jakie rośliny mogą uczulać zimą?

Bardzo ważne w przypadku iglaków i zimozielonych roślin liściastych jest obfite nawodnienie przed zimą. Szczególnie istotne staje się to, gdy jesień jest sucha i słoneczna. Właśnie jesienią rośliny przygotowują się do zimy i a w tym procesie kluczowe jest dobre nawodnienie. Właściwe nawodnienie i nawozy fosforowo-potasowe zastosowane wczesną jesienią powodują, że rośliny stają się o wiele bardziej odporne na przemarzanie.

Dodatkowo naszym roślinom pomoże ściółkowanie gleby. Odpowiednio gruba warstwa ściółki zapobiegnie wyparowywaniu wody z gleby i ograniczy proces jej zamarzania. Warto także zastosować osłony od mroźnych wschodnich wiatrów.

Zobacz także: Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Jeżeli rośliny zimozielone nie zostały podlane tuż przed nastaniem mrozów trzeba im pomóc w trakcie zimy. Jeżeli w okresach długich mrozów liście są pozwijane (różaneczniki), a krzewy przybierają niezdrowy wygląd (co jest objawem braku wody w glebie), przy najbliższym ociepleniu, gdy ziemia rozmarznie, należy rośliny obficie podlać

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeżeli rośliny zimozielone nie zostały podlane tuż przed nastaniem mrozów trzeba im pomóc w trakcie zimy.
Jeżeli rośliny zimozielone nie zostały podlane tuż przed nastaniem mrozów trzeba im pomóc w trakcie zimy.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama