| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród. Uprawa roślin sadowniczych przynosi wiele satysfakcji, a efektem są pyszne, wyhodowane w sposób ekologiczny owoce. Aby uprawa sadu była łatwa i efektowna, warto wybrać odpowiednie miejsce pod sad, przygotować glebę, zaplanować położenie rozsadzeń i dobrać odpowiednie gatunki roślin sadowniczych ze smacznymi owocami.

Wielkość i położenie sadu

Pierwszą i ważną decyzją jest wybór miejsca pod uprawę roślin i określenie powierzchni sadu. Ten krok należy dokładnie przemyśleć, gdyż może być kluczowy i zaważyć na powodzeniu przedsięwzięcia. Sad powinien być wyraźnie oddzielony od reszty ogrodu, aby ułatwić pielęgnacje i zbiór owoców. Wyjątek stanowią małe ogrody, w których ze względu na oszczędność miejsca sad może stapiać się z częścią ozdobną ogrodu. Zazwyczaj na część sadowniczą przeznacza się około jedną trzecią działki.

Zobacz także: Jak stworzyć dziką łąkę?

Jednak nie ma jednej określonej zasady, gdyż zależy to od naszych upodobań i potrzeb. Na mniejszej działce konieczny będzie z pewnością kompromis. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie odmian niskich i karłowych dających równie dobre owoce jak drzewa naturalnych rozmiarów. Dzięki temu możemy posiadać dużo roślin na małej powierzchni. Nie zapomnijmy także o krzewach jagodowych takich, jakich jak porzeczki i agrest, które równie dobrze sprawdzają się na małych przestrzeniach. Można poprowadzić je w formie sznurów pod ściana lub płotem. 

Zobacz także: Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

Zakładając sad musimy, wybrać odpowiednie położenie. Drzewa owocowe należą do drzew o średniej wysokości. Musimy zapewnić im wystarczający odpowiednie nasłonecznienie, i pamiętać o tym by nie zacieniały nam pozostałych części ogrodu. Warto by w bliskim sąsiedztwie sadu, znalazły się rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych, ciepłych i wodnych. Większość drzew i krzewów owocowych lubi stanowisko słoneczne i zaciszne, nie toleruje zanieczyszczeń.

Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce na nasz sad, możemy przystąpić do przygotowania gleby pod drzewa owocowe. Sprawi to, że nasze rośliny będą silne przez najbliższe 3 lata. Z racji tego, iż korzenie drzew sadowniczych sięgają głęboko, im niższe warstwy wzbogacimy w substancje organiczną tym lepiej.

Dobór roślin do sadu

Aby dokonać właściwego wyboru roślin, do naszego sadu, należy się zorientować, jakie warunki glebowe i klimatyczne panują na działce. Tylko rośliny, którym zapewnimy odpowiednie stanowisko, będą dawały smaczne i zdrowe owoce. Najlepiej wybrać odmiany o niewielkich wymaganiach i dużej odporności na niskie temperatury. Najpopularniejszymi drzewami sadowniczymi w naszym kraju są jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Bardzo dobrze znoszą kaprysy pogodowe, a różnorodność odmian sprawi, że każdy znajdzie smaczny owoc dla siebie. Mniej komfortowo w naszym klimacie będą czuły się czereśnie, morele i brzoskwinie, dlatego trzeba liczyć się z problemami w ich uprawie.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród.
Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »