REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie oświetlenie w ogrodzie?

Katarzyna Adamik
Ogród.
Ogród.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby nasz ogród zachwycał także nocą, warto pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia. Jest ono nie tylko dekoracją, przemieniającą nasz ogród w miejsce magiczne,ale spełnia także funkcję praktyczną (należy zadbać by ścieżki schody i pojedyncze stopnie dla naszego bezpieczeństwa,były widoczne nocą).

Różnorodność kształtów i materiałów

REKLAMA

Istnieje wiele różnorodnych kształtów i form oświetlenia ogrodowego. Do wyboru mamy między innymi mocowane na słupach różnej wysokości lampy, najbardziej przydatne wzdłuż ścieżek lub w kompozycjach roślinnych do podświetlania wyjątkowych okazów. Ważne by światło lamp było skierowane w dół i nie oślepiało spacerowiczów.

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie na poziomie trawnika, bądź w nawierzchni (przeważnie w kształcie koła lub kwadratu) posiadające wytrzymałe oprawy najazdowe. Ten typ lamp sprawdza się również w oczkach wodnych, gdyż są one wodoszczelne. Niektóre reflektory mają wbudowany system odpędzający owady, co jest dodatkową zaletą.
Kolejnym rozwiązaniem (sprawdzającym się w małych ogrodach) jest oświetlenie zagłębione w ścianie budynku, lub w policzkach schodów.

Wybór lamp powinien być przemyślany i pasować do stylistyki ogrodu. Pamiętajmy by w ciągu dnia nie rzucały się zbyt w oczy. Do nowoczesnego ogrodu najlepiej pasują lampy o oprawie metalowej lub z włókna szklanego. Do ogrodów historyzujących ze starodrzewiem lepsze będzie oświetlenie wykonane z żeliwa lub jego imitacji. 

Zobacz także: Światło w feng shui?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając elementy do oświetlenia, należy się zastanowić, z którego miejsca w ogrodzie będzie podziwiana dana kompozycja. Najlepiej podkreślać najbardziej interesujące elementy np. ciekawe konary drzew, egzotyczne grupy roślin, samotniki, które sprawią, że ogród nabierze dodatkowego charakteru. Warto podkreślać także nocne piękno małej architektury ogrodowej murków, pergoli, donic z kwiatami, fontanny. Przy czym należy zrezygnować z reflektorów dających mocne światło na rzecz tych o średnim natężeniu.

Interesujący efekt daje również światło w połączeniu z wodą, dzięki któremu możemy uzyskać migoczące refleksy. W marketach dostępne jest również kolorowe oświetlenie, które wprowadza optymizm do otoczenia. Magicznej atmosfery na letnim przyjęciu mogą dodać lampiony zawieszane na gałęziach drzew, bądź świece pływające po powierzchni basenu lub oczka wodnego.

Automatyczne sterowanie

Obecnie lampy wyposażyć można w czujniki zmierzchowe lub sterowanie czasowe, co sprawi, że oświetlenie będzie się włączało i wyłączało automatycznie, oszczędzając przy tym nasz czas i pieniądze (o świcie nastąpi automatyczne wyłączenie). Można, także zastosować czujniki ruchu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż może on reagować na przebiegające drobne zwierzęta.

Zobacz także: Czy wiesz jak zrobić oświetlenie chodnika w ogrodzie?

Sposób zasilania

REKLAMA

Większość typów oświetlenia zasilana jest prądem (przez podziemny system kabli). Dlatego też lampy powinny być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczne. Gdy nie chcemy tracić czasu na montaż kabli, alternatywą są lampy solarne, pracujące dzięki energii słońca. W ciągu słonecznego dnia magazynują ją w akumulatorkach, a wykorzystują nocą. Lampy solarne dają zimne rozproszone światło. Należy jednak wziąć pod uwagę, że mają one małą moc i oświetlają przestrzeń tylko do 8 godzin, a ich światło nie należy do najmocniejszych. Wystarczają jedynie na akcentowanie ogrodowych kontur i granic.

Światło w ogrodzie może pełnić rolę nocnego scenografa. Jest widowiskowe, to dzięki niemu podkreślamy zalety naszego otoczenia i tuszujemy niedoskonałości. Dodatkowo tworzy niepowtarzalny magiczny klimat, który odmieni nasz ogród nocą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA