REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda kalendarium ogrodnika?

Katarzyna Adamik
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać. Prace te są konieczne jeśli chcemy aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo i pięknie wyglądały przez cały rok.

Wiosna

Wiosna w ogrodzie to jedna z najpiękniejszych pór roku. Rośliny budzą się do życia wypuszczając pędy, rozwijając liście, kwitnąc. To czas, w którym mamy najwięcej do zrobienia. Już w marcu można przystąpić do sadzenia róż, moreli i brzoskwini. Gdy mamy pewność, że mrozy nie powrócą, sadzimy byliny i rośliny cebulowe oraz odkrywamy krzewy zabezpieczone przed zimą.

REKLAMA

REKLAMA

Kwiecień to miesiąc porządków w ogrodzie. Grabimy trawnik z zimowych zanieczyszczeń, przekopujemy grządki przygotowując je do wysiewu nasion. W kwietniu przeprowadza się również cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające krzewów i drzew. Pod koniec miesiąca, w ogrodzie warzywnym posadzić możemy już pietruszkę, marchew, koper, kolendrę i kminek.

Gdy w maju większość bylin cebulowych już kwitnie, by nie traciły energii na wytworzenie kwiatów, pamiętajmy o usuwaniu ich główek. Pobudzone do życia ciepłą pogodą drzewa owocowe, należy zabezpieczyć środkami przeciw chorobom grzybowym, stosując opryski. W tym okresie nie zapomnijmy o zasilaniu nawozami bogatymi w azot drzew i krzewów. Gdy pogoda na to pozwoli, by trawa była gęsta, przystępujemy do jej regularnego koszenia. W warzywnych zagonach siejemy dynie, cukinie, fasole groszek i rzodkiewkę. Konieczne jest w tym okresie systematyczne odchwaszczanie.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Lato

Lato to pora, w której możemy cieszyć się rozmaitymi kolorami kwiatów i pierwszymi owocami. Przez cały ten okres pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, podlewaniu i spulchnianiu gleby wokół roślin dostarczając im tlen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czerwcu wysiewamy kwiaty dwuletnie (bratki, stokrotki, malwy). To odpowiedni czas również na sadzenie roślin wodnych przy zbiornikach. W ogródku warzywnym można zacząć zbierać pierwsze plony i uzupełniać nowym siewem ( np. marchew, rzodkiewka). Wśród owoców dojrzałe powinny być już truskawki. Czerwiec to miesiąc intensywnego rozrostu winorośli. W tym okresie należy przerzedzić pędy poprzez przycinanie i obrywanie. Sprawi to, że owoce będą dorodne i smaczne. W czerwcu zadbajmy także o żywopłoty. Wskazane jest ich przycinanie i nawożenie.

Zobacz także: Brązowienie igieł sosny w lecie

REKLAMA

Lipiec to miesiąc, w którym główne działania polegają na pielęgnacji roślin. Z ziemi wykopać należy cebule hiacyntów, narcyzów, szafirów i co dwa lata tulipanów. Obciążone owocami gałęzie wspieraj drewnianymi tyczkami lub przywiązuj do grubszych konarów. W warzywniku przerzedzić należy marchew, pietruszkę i buraki, by miały odpowiednią ilość miejsca na prawidłowy wzrost. Dodatkowo można zbierać już sałatę, fasolkę szparagową, groszek, koperek i wczesne odmiany dyni. Wśród owoców dojrzałe będą maliny, jeżyny, porzeczki, wiśnie i czereśnie.

W sierpniu obficie kwitną kwiaty lata. Ze względu na wysokie temperatury i duże nasłonecznienie pamiętajmy przede wszystkim o podlewaniu ogrodu. Ważne jest też nawożenie. Rozłożony pod drzewami kompost nadaje się do tego idealnie. W tym miesiącu zbierać możemy nadal cukinię, kabaczki i dynie. Zaleca się wysianie cebuli na zbiór przyszłoroczny. Pod koniec sierpnia smaczne będą już gruszki i śliwki.

Przez cały letni okres, zalecane jest zbieranie organiczny odpadów z ogrodu, które posłużą do stworzenia po pewnym czasie pryzmy kompostowej.

Jesień

We wrześniu powoli zanika wegetacja roślin. By na przyszła wiosnę mogły nas cieszyć różnorodnymi kolorami pierwsze kwiaty, należy posadzić rośliny cebulowe (hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany). Jest to dobra pora także na sadzenie drzew i krzewów. W tym okresie możemy przystąpić do zbioru jabłek, winogron, orzechów laskowych, a z warzyw odpowiednią wielkość będzie miał już seler naciowy. Jeśli szczypior zaczął się wyłamywać, należy go wykopać do uprawy zimowej w doniczkach. Pamiętajmy także o zgrabieniu uschniętych liści i pousuwaniu pozostałości roślin.

Październik to miesiąc końcowych zbiorów. W tym czasie po raz ostatni należy spulchnić i odchwaścić glebę na grządkach i klombach. Przygotowując się do okresu zimowego, należy zebrać ostatecznie warzywa (oprócz korzeniowych, które można trzymać do pierwszych przymrozków).

Ważne jest by zasilić ziemię pod drzewami i krzewami nawozami potasowymi oraz fosforowymi, a grządki i rabaty nawozami mineralnymi. Drzewa owocowe zabezpieczamy zakładając opaski i bieląc pnie (zapobiega to pękaniu kory przy niskich temperaturach). Najlepszy moment to ten, w którym liście zaczynają żółknąć.

Zobacz także: Kalendarz imprez ogrodniczych 2011

W listopadzie, temperatury często schodzą poniżej zera, dlatego warto w tym okresie zabezpieczyć rośliny przed zmarznięciem. Osłonić słomą lub liśćmi należy winogrona, róże okopać. Można jeszcze wykonać po raz ostatni cięcia pielęgnacyjne na pnączach. Nie zapominajmy o ostatecznym oczyszczeniu całego ogrodu między innymi z opadłych liści.

Zima

Zimowy okres to czas odpoczynku dla naszego ogrodu i dla jego właścicieli, dlatego też prace pielęgnacyjne są ograniczone do minimum. Gdy biały puch przykryje nasze rośliny, pamiętajmy tylko o usuwaniu nadmiaru śniegu z koron drzew i krzewów by nie uległy uszkodzeniu i połamaniu. Nie zapominając o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu, zawieśmy karmniki z pożywieniem, a w wolnych chwilach siedząc w ciepłym mieszkaniu, zaplanujmy jak będzie wyglądał nasz ogród podczas kolejnego sezonu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA