REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda kalendarium ogrodnika?

Katarzyna Adamik
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać. Prace te są konieczne jeśli chcemy aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo i pięknie wyglądały przez cały rok.

Wiosna

Wiosna w ogrodzie to jedna z najpiękniejszych pór roku. Rośliny budzą się do życia wypuszczając pędy, rozwijając liście, kwitnąc. To czas, w którym mamy najwięcej do zrobienia. Już w marcu można przystąpić do sadzenia róż, moreli i brzoskwini. Gdy mamy pewność, że mrozy nie powrócą, sadzimy byliny i rośliny cebulowe oraz odkrywamy krzewy zabezpieczone przed zimą.

REKLAMA

REKLAMA

Kwiecień to miesiąc porządków w ogrodzie. Grabimy trawnik z zimowych zanieczyszczeń, przekopujemy grządki przygotowując je do wysiewu nasion. W kwietniu przeprowadza się również cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające krzewów i drzew. Pod koniec miesiąca, w ogrodzie warzywnym posadzić możemy już pietruszkę, marchew, koper, kolendrę i kminek.

Gdy w maju większość bylin cebulowych już kwitnie, by nie traciły energii na wytworzenie kwiatów, pamiętajmy o usuwaniu ich główek. Pobudzone do życia ciepłą pogodą drzewa owocowe, należy zabezpieczyć środkami przeciw chorobom grzybowym, stosując opryski. W tym okresie nie zapomnijmy o zasilaniu nawozami bogatymi w azot drzew i krzewów. Gdy pogoda na to pozwoli, by trawa była gęsta, przystępujemy do jej regularnego koszenia. W warzywnych zagonach siejemy dynie, cukinie, fasole groszek i rzodkiewkę. Konieczne jest w tym okresie systematyczne odchwaszczanie.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Lato

Lato to pora, w której możemy cieszyć się rozmaitymi kolorami kwiatów i pierwszymi owocami. Przez cały ten okres pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, podlewaniu i spulchnianiu gleby wokół roślin dostarczając im tlen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czerwcu wysiewamy kwiaty dwuletnie (bratki, stokrotki, malwy). To odpowiedni czas również na sadzenie roślin wodnych przy zbiornikach. W ogródku warzywnym można zacząć zbierać pierwsze plony i uzupełniać nowym siewem ( np. marchew, rzodkiewka). Wśród owoców dojrzałe powinny być już truskawki. Czerwiec to miesiąc intensywnego rozrostu winorośli. W tym okresie należy przerzedzić pędy poprzez przycinanie i obrywanie. Sprawi to, że owoce będą dorodne i smaczne. W czerwcu zadbajmy także o żywopłoty. Wskazane jest ich przycinanie i nawożenie.

Zobacz także: Brązowienie igieł sosny w lecie

REKLAMA

Lipiec to miesiąc, w którym główne działania polegają na pielęgnacji roślin. Z ziemi wykopać należy cebule hiacyntów, narcyzów, szafirów i co dwa lata tulipanów. Obciążone owocami gałęzie wspieraj drewnianymi tyczkami lub przywiązuj do grubszych konarów. W warzywniku przerzedzić należy marchew, pietruszkę i buraki, by miały odpowiednią ilość miejsca na prawidłowy wzrost. Dodatkowo można zbierać już sałatę, fasolkę szparagową, groszek, koperek i wczesne odmiany dyni. Wśród owoców dojrzałe będą maliny, jeżyny, porzeczki, wiśnie i czereśnie.

W sierpniu obficie kwitną kwiaty lata. Ze względu na wysokie temperatury i duże nasłonecznienie pamiętajmy przede wszystkim o podlewaniu ogrodu. Ważne jest też nawożenie. Rozłożony pod drzewami kompost nadaje się do tego idealnie. W tym miesiącu zbierać możemy nadal cukinię, kabaczki i dynie. Zaleca się wysianie cebuli na zbiór przyszłoroczny. Pod koniec sierpnia smaczne będą już gruszki i śliwki.

Przez cały letni okres, zalecane jest zbieranie organiczny odpadów z ogrodu, które posłużą do stworzenia po pewnym czasie pryzmy kompostowej.

Jesień

We wrześniu powoli zanika wegetacja roślin. By na przyszła wiosnę mogły nas cieszyć różnorodnymi kolorami pierwsze kwiaty, należy posadzić rośliny cebulowe (hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany). Jest to dobra pora także na sadzenie drzew i krzewów. W tym okresie możemy przystąpić do zbioru jabłek, winogron, orzechów laskowych, a z warzyw odpowiednią wielkość będzie miał już seler naciowy. Jeśli szczypior zaczął się wyłamywać, należy go wykopać do uprawy zimowej w doniczkach. Pamiętajmy także o zgrabieniu uschniętych liści i pousuwaniu pozostałości roślin.

Październik to miesiąc końcowych zbiorów. W tym czasie po raz ostatni należy spulchnić i odchwaścić glebę na grządkach i klombach. Przygotowując się do okresu zimowego, należy zebrać ostatecznie warzywa (oprócz korzeniowych, które można trzymać do pierwszych przymrozków).

Ważne jest by zasilić ziemię pod drzewami i krzewami nawozami potasowymi oraz fosforowymi, a grządki i rabaty nawozami mineralnymi. Drzewa owocowe zabezpieczamy zakładając opaski i bieląc pnie (zapobiega to pękaniu kory przy niskich temperaturach). Najlepszy moment to ten, w którym liście zaczynają żółknąć.

Zobacz także: Kalendarz imprez ogrodniczych 2011

W listopadzie, temperatury często schodzą poniżej zera, dlatego warto w tym okresie zabezpieczyć rośliny przed zmarznięciem. Osłonić słomą lub liśćmi należy winogrona, róże okopać. Można jeszcze wykonać po raz ostatni cięcia pielęgnacyjne na pnączach. Nie zapominajmy o ostatecznym oczyszczeniu całego ogrodu między innymi z opadłych liści.

Zima

Zimowy okres to czas odpoczynku dla naszego ogrodu i dla jego właścicieli, dlatego też prace pielęgnacyjne są ograniczone do minimum. Gdy biały puch przykryje nasze rośliny, pamiętajmy tylko o usuwaniu nadmiaru śniegu z koron drzew i krzewów by nie uległy uszkodzeniu i połamaniu. Nie zapominając o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu, zawieśmy karmniki z pożywieniem, a w wolnych chwilach siedząc w ciepłym mieszkaniu, zaplanujmy jak będzie wyglądał nasz ogród podczas kolejnego sezonu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA