reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?

Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?

Rośliny na stanowisko słoneczne, rośliny na stanowisko cieniste – jakie rośliny wybrać w zależności od stopnia nasłonecznienia naszego ogrodu? Wszystkie kwiaty do życia potrzebują słońca, pamiętajmy jednak, że jedne potrzebują go mniej, a drugie więcej. Radzimy jakie rośliny wybrać do nasłonecznionego ogrodu, a jakie będą najlepsze dla ogrodu, w którym jest dużo cienia.

Nadmiar światła powoduje oparzenia – na liściach pojawiają się plamy, które zaczynają schnąć, doprowadzając do zniszczenia całego liścia. Jego brak sprawia, że rośliny tracą swoje kolory – każde wolne miejsce liścia wykorzystują na umieszczenie tam chlorofilu, słabiej kwitną, zaczynają wyciągać się w kierunku światła. Rośliny należy postawić w miejscu, w którym ilość światła nie będzie ani za duża, ani za mała.

Wymagania słoneczne roślin

Jeżeli w naszych ogrodach nie znajduje się ani jedno drzewo, koniecznie dobieramy wszystkie kwiaty lubiące silną operację słoneczną. Jeżeli jednak, znajdziemy kilka miejsc położonych np. w cieniu domu, to możemy skorzystać z szerszej gamy roślinności. Pamiętajmy również o odpowiednim dopasowaniu kwiatów w stanowisku.

Zobacz także: Jak pielęgnować ogród jesienią?

Rośliny posadzone ciasno obok siebie powinny posiadać takie same wymagania wodne. Dzięki temu nasze ogrody będą zawsze wyglądać pięknie i naturalnie. Wszystkie rośliny, zarówno liściaste jak i iglaste oraz byliny mają określone wymagania słoneczne. Projektując ogród, a później sadząc rośliny musimy wiedzieć jak porusza się słońce w stosunku do naszej działki i miejsc, w których chcemy mieć rośliny. Te, które lubią mocne nasłonecznienie należy posadzić od południa i wschodu.

Rośliny na stanowiska półcieniste i cieniste

Mamy szereg roślin lubiących stanowiska półcieniste oraz te, które tolerują pełny cień. Dzięki temu możemy we wszystkich zakątkach ogrodu stworzyć coś ciekawego, co przyciągnie nasze oko, pomimo niezbyt dobrego stanowiska.

Należy pamiętać, że jest szereg prac ogrodniczych, które są zabronione w pełnym słońcu np. nie wolno sadzić żadnych roślin w pełnym słońcu, nie należy przesadzać roślin wieloletnich w środku lata, ani podlewać w godzinach południowych, gdyż i tak woda natychmiast wyschnie, a rośliny się sparzą, na pełnym słońcu nie powinno się zraszać roślin – to niepotrzebnie wzbudzi fotosyntezę oraz nie należy opryskiwać środkami ochrony roślin – nastąpi natychmiastowe parzenie. Jeśli już przesadziło się roślinę w pełnym słońcu, trzeba ochronić ją wikliną, aby nie wyschła i obficie podlać.

Zobacz także: Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rośliny na stanowisko słoneczne, rośliny na stanowisko cieniste – jakie rośliny wybrać w zależności od stopnia nasłonecznienia naszego ogrodu?
Rośliny na stanowisko słoneczne, rośliny na stanowisko cieniste – jakie rośliny wybrać w zależności od stopnia nasłonecznienia naszego ogrodu?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama