reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak zwabić motyle do ogrodu?

Czy wiesz jak zwabić motyle do ogrodu?

Chcesz, żeby w twoim ogrodzie zamieszkały motyle? Wystarczy, że stworzysz im odpowiednie warunki, a osiedlą się tam same. Jeśli posadzisz rośliny, których nektarem żywią się motyle, będziesz mógł cieszyć się kolorowymi motylami w ogrodzie od marca do ostatnich dni września.

Większość gatunków motyli lubi osłonięte od wiatru ogrody z nasłonecznionymi trawnikami z kępami roślin dających trochę cienia. Najwcześniej, bo już w marcu można zwabić pawiki, rusałki, bielinki, zorzynki i cytrynki.

Najważniejszy jest dobór roślin – stanowią źródło nektaru dla dorosłych motyli i ich larw oraz schronienie podczas niepogody. O dziwo motyle nie lubią wcale wyszukanych kwiatów z pięknymi pakami typu róże, gladiole czy lilie, wolą naturalnie rosnące rośliny tępione przez ogrodników, np. pokrzywę czy osty. Chodzi o to, aby rośliny miały jak najwięcej nektaru. Róże czy mieczyki są ubogie w nektar.

Jakie kwiaty dla motyli? Motyle lubią najbardziej kwiaty żółte i czerwone bogate w nektar, np. prymulki, pierwiosnki, gęsiówka, miesięcznica, lak wonny, purpurowy żagwin, żółta smagliczka, omżyn Davida. W maju zwabisz motyle bzem, lewkonią, maciejką. Od czerwca do sierpnia – kozłek lekarski (przyciąga admirały i rusałki), kocimiętka (bieleniki). Koniec lata – zawciągi, goździki brodate, złocienie i stokrotki, geranium (czerwone przyciąga cytrynki). Jesienią, gdy kwiaty już przekwitną, źródłem nektaru mogą być późno kwitnące rośliny, np. rozchodnik lub michałki.

Postaraj się o dzwonki, mlecz, koniczynę, czerwona firletka, niezapominajki, chabry, wykę.

Chroń larwy. Motyle składają jaja na roślinach, których nektarem żywią się ich larwy – gąsienice. Niestety żaden ogrodnik nie pozwoli sobie na swobodne bytowanie wyżej wymienionych bylin w ogrodzie, dlatego warto przeznaczyć na nie jakaś cześć ogródka. Niech rośliny rosną tam niemal dziko, w tym pokrzywy, które zwabią rusałki i pawiki.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama