| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak ściółkować glebę materiałami pochodzenia organicznego?

Czy wiesz jak ściółkować glebę materiałami pochodzenia organicznego?

Glebę możesz ściółkować m.in. słomą, korą drzew, liśćmi, trocinami, torfem, obornikiem.

Słoma - stosowana głównie w uprawie poziomek i truskawek. Jest tania i powszechnie dostępna. Pamiętaj o zwiększonym nawożeniu azotowym i walce z gryzoniami.

Kora - trwała, powoduje łatwe przenikanie wody, ogranicza parowanie jej z gleby, zwiększa przewiewność. Zastosowanie świeżej kory zmusza do zwiększenia nawożenia azotem.

Torf - dzięki barwie nagrzewa się szybko i stwarza mikroklimat korzystny dla roślin o dużych wymaganiach termicznych.

Trociny – dobre, ale zawierają kwasy fenolowe, mogące niekorzystnie wpływać na rośliny (allelopatia), dlatego świeżych trocin nie rozkładaj, a co najmniej przez rok poddawaj je działaniu czynników atmosferycznych.

Kompost i obornik - wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, próchnicę, poprawiają strukturę gleby, zwiększają ilość mikroorganizmów glebowych. przedłużają wegetację (uniemożliwiają roślinom właściwe przygotowanie się do zimy i mogą przyczynić się do ich przemarzania).

STOSOWANIE: równomiernie rozłóż odpowiednio dobrany, luźny i wilgotny materiał na całej powierzchni na grubość kilku (kwiaty, warzywa) do kilkunastu cm (krzewy, drzewa). Uwaga! Ma nie dotykać łodyg i pni (może spowodować ich gnicie). Miąższość ściółki zmniejsza się, dlatego systematycznie ją uzupełniaj. Stosując słomę i trociny zwiększ nawożenie azotem.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »