reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak prawidłowo podlewać rośliny?

Czy wiesz jak prawidłowo podlewać rośliny?

W życiu roślin woda odgrywa zasadniczą rolę. Na wzrost, rozwój, jakość plonów ujemnie wpływają nierównomierne zasilanie gleby przez opady naturalne i powtarzające się susze. Konieczne jest wtedy zastosowanie nawadniania.

Gleby lekkie, piaszczyste, magazynują małe ilości wody - podlewaj 2-3 razy w tygodniu (dawka wody w mm opadu to ok. 15). Niewielkie dawki (ok. 5 mm) w okresach suszy stosowane codziennie ułatwiają wschody marchwi, kopru, sałaty. Gleby średnie i ciężkie bogate w próchnicę magazynują duże ilości wody – podlewaj niezbyt często (dawka wody 20-25 mm).

W temperaturach powyżej 25°C zwiększ częstotliwość podlewania. W szklarniach i tunelach foliowych, w temperaturze 30°C, podlewaj (np. pomidory, paprykę) nawet 2 razy dziennie.

Uwaga! Utrzymywanie w sposób ciągły wysokiej wilgotności gleby na glebach średnich i ciężkich utrudnia dopływ tlenu do korzeni i szkodzi roślinom.

BŁĘDY: podlewanie zbyt małą ilością wody (woda nie dociera do korzeni); zbyt intensywnym strumieniem; całych roślin (częste zwilżanie nadziemnych części roślin powoduje choroby grzybowe); niewłaściwa pora (najlepiej we wczesnych godzinach popołudniowych); niedopasowanie ilości wody do rodzaju gleby (gleby lekkie - częściej (co 4-5 dni) mniejszą dawką wody, ciężkie rzadziej (co 6-7 dni) większą dawką); nadmierne podlewanie (nadmiar wody w glebie powoduje niedotlenienie korzeni roślin, nasila występowanie chorób systemu korzeniowego); stosowanie zimnej, nieodstanej wody.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama