reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak wykonać wapnowanie gleby?

Czy wiesz jak wykonać wapnowanie gleby?

Wapnowanie to konieczny zabieg, gdy musisz zmienić odczyn zbyt kwaśnej gleby i wzbogacić ją w wapń (im mniej wapnia, tym kwaśniejsza ziemia). Wapń korzystnie wpływa na strukturę. Jego ilość maleje z upływem czasu i musi być uzupełniany. Jak wykonać wapnowanie gleby?

Wapnowanie najlepiej przeprowadź jesienią, przed skopaniem gleby. Zabieg powtarzaj co kilka lat. Uwaga! Zabiegu nie łącz z zasilaniem innymi nawozami (w wyniku procesów, jakie zachodzą wtedy w ziemi, część minerałów jest nieprzyswajalna przez rośliny). Nawożenie wykonaj 2-3-trzy tygodnie później. Bezpośrednio po wapnowaniu nie siej ani nie sadź roślin.

Do wapnowania najlepiej stosuj kredę albo dolomit, który zawiera magnez (często brakuje go glebach piaszczystych). Możesz użyć nawozów wapniowych: wapna węglanowego (kreda mielona) – zawiera ok. 45% CaO; AZ-Kalku - ok. 75% CaO, magnez, mikroelementy, szczepy bakterii wiążących azot z powietrza; lub nawozów wapniowo-magnezowych – ok. 30% CaO i 15% MgO.

Ilość nawozu zależy od jego wariantu (nawozy wapienne mają od 45% do 75% tlenku wapnia – CaO), rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia (pH).

Potrzebną dawkę nawozu rozsiej równomiernie na całej powierzchni zagonu. Na glebach piaszczystych nie stosuj dużych dawek – zostaną wypłukane od warstw ziemi niedostępnych dla korzeni. Gleby gliniaste wiążą więcej związków mineralnych – na nich możesz stosować większe dawki. Nawóz dokładnie wymieszaj grabiami z wierzchnią warstwą ziemi.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama