| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak uprawiać bakłażany?

Czy wiesz jak uprawiać bakłażany?

Oberżyny to rośliny tropikalne – mają wysokie wymagania świetlne, cieplne, wodne i glebowe. Najlepsze jest dla nich stanowisko osłonięte, nasłonecznione. Lubią glebę z dużą zawartością próchnicy, nawiezioną kompostem lub obornikiem.

Aby wykiełkowały potrzebują temperatury powyżej 21˚C i ciepłego klimatu do dalszego rozwoju. Dlatego najlepiej uprawiaj je w szklarni. Nasiona wysiewaj w połowie marca.

Rozsadę sądź do gruntu (w II połowie V) dość głęboko, aby pierwszy liść znajdował się na poziomie ziemi. Przy roślinie zrób zagłębienie w ziemi – ułatwi to korzeniom wchłanianie wilgoci.

Gdy usuniesz stożek wzrostu pędu nad piątym liściem (kiedy roślina będzie miała 6-7 liści) – pobudzisz do rozwoju stożki pędów bocznych. Następnie usuń ich pędy za drugim lub piątym liściem licząc od ostatniego kwiatka – otrzymasz roślinę o krzaczastym pokroju i wyrośnie na niej dużo więcej owoców.

Jeśli nie hodujesz ich w ogrzewanej szklarni i nie jest to odmiana z małymi owocami – ogranicz liczbę owoców do czterech na każdej roślinie. Ważne! Na jednej gałązce ma rosnąć jeden owoc. Kiedy zawiążą się pierwsze owoce – obetnij wszystkie dodatkowe kwiaty, pączki i pędy.

Nie wietrz szklarni w upalne dni, dobrze podlewaj rośliny, zasilaj je co 10 dni nawozem bogatym w potas. Dwa razy dziennie spryskuj rośliny i ścieżki szklarni ciepłą wodą – zapewnisz odpowiednią wilgotność powietrza.

Owoce zrywaj (od połowy sierpnia), gdy są jeszcze twarde, ich skórka jest jędrna i błyszcząca. Jeśli zbyt długo pozostaną na krzaczkach – staną się gorzkie.

Gdy masz balkon wychodzący na południe lub zachód, możesz uprawiać rośliny w doniczkach o średnicy 25 cm, ustawionych wzdłuż ściany domu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »