reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak zwalczyć grzyby kapeluszowe na trawniku?

Czy wiesz jak zwalczyć grzyby kapeluszowe na trawniku?

Grzyby kapeluszowe na trawniku bardzo często rosną pierścieniowo (tzw. czarcie kręgi). W większości przypadków niszczą one trawnik i mogą doprowadzić do zamierania traw w ich obrębie.

Powód pojawienia się ich na trawniku to szczątki nierozłożonych korzeni drzew, traw i innych roślin. Rozwojowi sprzyja też niedokładne zbieranie resztek traw po koszeniu – tworząca się sfilcowana darń jest rozkładana przez grzyby. Na trawniku pojawiają się ciemnozielone kręgi, a między nimi wymarłe rośliny. Pomiędzy zniszczonymi roślinami widać białą grzybnię.

Jedyny sposób zwalczenia tego gatunku to usunięcie darni wraz z glebą na głębokość ok. 30-40 cm w miejscu występowania kręgów i ponowne założenie trawnika.

Zapobieganie polega na usunięciu korzeni drzew i innych roślin przed założeniem trawnika. Pamiętaj o wertykulacji, aeracji, zbieraniu resztek roślinnych po każdym koszeniu i zasilaniu nawozami bogatymi w makro- (N, P, K, Mg) oraz mikroskładniki (Fe, Mn, B, S). Podlewaj rzadko, ale głęboko.

Gdy choroba wystąpi możesz ukryć objawy chorobowe zwiększając nawożenie azotem. Inny sposób to zwalczanie chemiczne – użyj do podlewania fungicyd Rizolex 50 WP. Niestety jest on dosyć drogi i trudno dostępny.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama