REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Katarzyna Adamik
Narzędzia ogrodnicze.
Narzędzia ogrodnicze.

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz zająć się ogrodem, ale nie wiesz, jakich narzędzi będziesz potrzebować? Wiele zależy od wielkości terenu wokół domu i prac, jakie będziesz wykonywać, ale jest kilka podstawowych narzędzi, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Narzędzia do przekopywania

Do przekopywania najlepsze będą proste narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Należą do nich szpadel, grabie i widły. Szpadel to rodzaj łopaty, skonstruowany głównie do kopania i przenoszenia ziemi. Dzięki niemu woda i powietrze docierają do głębokich warstw ziemi i podnoszą jej żyzność.

REKLAMA

W sklepach ogrodniczych można znaleźć szpadle o różnych wielkościach łopaty, różnej długości trzonków oraz o zróżnicowanym ciężarze. Kolejnym narzędziem są garbie. Potrzebne są głównie do rozdrabniania i wyrównywania skopanej gleby. Istnieje wiele rodzajów grabi o różnym przeznaczeniu:

  • grabie drewniane, stosowane są w rolnictwie do prac żniwnych oraz łąkowych;
  • grabie metalowe wykonywane są w postaci wykroju z grubej blachy stalowej (wykorzystywane głównie w ogrodnictwie);
  • grabie mogą być wykonane także ze sprężystych stalowych prętów, tzw. miotło-grabie; służą one do grabienia liści.

Do przekopywania, potrzebne będą nam także widły. Jest to narzędzie składające się z drzewca oraz z metalowej końcówki z długimi, lekko zakrzywionymi ku przodowi zębami. Przydają się do poruszenia bardzo twardej ziemi lub rozrzucania nawozów organicznych.

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?

Do spulchniania niewielkich fragmentów gleby będą nam zapewne potrzebne pazurki (dostępne o różnym rozstawie zębów). Najlepiej, gdy są wykonane ze stali nierdzewnej. Przy okazji dzięki pazurkom można wyrwać z podłoża nieduże chwasty. Większych możemy pozbyć się przy pomocy motyki. To jedno z najstarszych narzędzi. Zbudowane są z ostrza, najczęściej stalowego, osadzonego na drewnianym trzonku prawie prostopadle do trzonka. Ostrze to może mieć różne kształty i wielkości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Narzędzia do sadzenia

Do sadzenia, niezbędnym narzędziem będzie łopata. Powinna być lekka i ostra, żeby łatwo wchodziła w ziemię. Należy wybrać taką, której trzonek dobrze leży w dłoniach. Do wykopywania i sadzenia niewielkich roślin pielęgnacji w doniczkach przyda się podręczna łopatka. Najlepiej by była wykonana ze stali nierdzewnej. Niezastąpiona podczas wycinania w glebie różnej głębokości dołków dla roślin będzie sadzarka do cebul.

Narzędzia do przycinania

Żeby sprawnie i szybko przyciąć rośliny potrzebny będzie zastaw kilku narzędzi.

Sekator ogrodowy przyda się do obcinania cienkich gałęzi i usuwania zwiędłych kwiatów. Zwróćmy uwagę na to, by posiadał solidną sprężynę, ułatwiającą pracę. Grubsze gałęzie należy przycinać mocniejszymi dwuręcznymi nożycami do gałęzi. Na rynku dostępne są także nożyce do strzyżenia żywopłotów i niewielkich trawników, ułatwiające przycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach na przykład przy krawężnikach. Podobną funkcje spełniają podkaszarki elektryczne. Mając większą przestrzeń do skoszenia, należy zaopatrzyć się w kosiarkę do trawy. 

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Wyróżniamy kilka typów kosiarek, różnią się rodzajem napędu. Kosiarki akumulatorowe są ciche i niezależne od źródła prądu. Wadą jest krótki czas pracy, do 40 min. Trwałość baterii wynosi 4 lat do 7 lat w zależności o częstotliwości użytkowania. Kosiarki elektryczne są lekkie i łatwe w eksploatacji. Minusem jest ograniczenie zasięgu koszenia poprzez kabel. Kosiarki spalinowe są dość tanie w eksploatacji. Niestety podczas wydzielają spaliny o nieprzyjemnym zapachu i głośno pracują. Najbardziej ekologicznym, tanim w eksploatacji urządzeniem do koszenia jest kosiarka zasilana energią słoneczną. Wadą jest wysoka cena i fakt, iż mogą pracować tylko w dni słoneczne i posiadają niewielką moc. Ten typ kosiarki najbardziej sprawdza się w małych ogrodach.

Gdy nasz ogród jest rozległy i koszenie trawy jest pracochłonne, warto zainwestować w kosiarki-ciągniki, dzięki którym zaoszczędzimy czas, a koszenie stanie się przyjemnością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA