| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > W czym tkwi istota projektowania ogrodów?

W czym tkwi istota projektowania ogrodów?

Niedawno ukończyłem architekturę krajobrazu. Właśnie otrzymałem swoje pierwsze zlecenie, ale nie za bardzo wiem, jak powinienem się zabrać do pracy. Na czym powinienem się skupić podczas tworzenia projektu? Marek z Nowego Sącza.

Sztuka, jaką jest projektowanie ogrodów dotyka głęboko moralnej natury człowieka. Doskonałość praw, jakimi rządzi się życie w ogrodzie, sprawia, iż zastanawia nas to, jaki boski porządek rządzi tym skomplikowanym tworem.

Projektowanie ogrodów stara się odnaleźć tą ideę, wykorzystać ją, zaprzęgnąć w konkretną funkcję, lub zestaw funkcji jakie ogród ma spełniać. Wymyślne twory zastanawiają nas, kiedy skupimy się na wyszukanych rozwiązaniach, ale istotniejsze jest jak niektóre wspaniałe ogrody potrafią nas natchnąć.

Pozwalają one pojąć, że sami jesteśmy częścią czegoś większego, a projektowanie ogrodów, podobnie jak siła, która tchnęła w nas pierwszy oddech, nosi znamiona boskiej doskonałej dłoni.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Projektowanie ogrodów dla ludzi w każdym wieku jest wyzwaniem dla każdego ogrodnika. Jeśli stworzymy bogaty ogród, w którym każdy odnajdzie pełnię zaspokojenia swoich potrzeb i doznań, z pewnością odciśnie się to trwale na jego osobie i duszy.

Psychologicznie projektowanie ogrodów jest formą terapii, często wychowania, a sam kontakt z ogrodem próbą nawiązania konwersacji z samym sobą. Dobry projektant wie, że umiejętność, jaką jest doskonałe projektowanie ogrodów jest dziedziną interdyscyplinarną, która łączy w sobie zarówno wiedzę ogrodniczą, jak i psychologiczną, socjologiczną oraz wiele szerokich prawd życiowych.

Dlatego często najlepsze ogrody tworzą ci, którzy przeżyli już wiele wiosen i projektowanie ogrodów jest dla nich efektem całokształtu życia, a nie jedynie młodzieńczym porywem.

Zobacz także: Planowanie idealnego ogrodu

Jakub Myśliwiec

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »