REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to są rośliny okrywowe?

Aleksandra Bugno
Sztuka Projektowania Wnętrz
Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie.
Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie. Obecnie rośliny okrywowe stają się alternatywą dla trawnika w naszych przydomowych ogrodach.

Rośliny okrywowe zamiast trawnika

Są znakomita alternatywą do ogrodów przydomowych zamiast standardowego trawnika, spełniając bowiem podobne funkcje, osłaniają glebę pod wyższymi roślinami i ograniczają rozwój chwastów. Ich stosowanie ogranicza ilość zabiegów pielęgnacyjnych, często mają także większe wartości dekoracyjne niż zwykły trawnik, gdyż większość z nich kwitnie, lub ma trwale kolorowe liście, tworząc na ziemi barwne kobierce, ponadto nie wymagają regularnego koszenia.

REKLAMA

Wiele ich gatunków doskonale nadaje się także do ogrodów skalnych. Wśród roślin okrywowych znajdują się zarówno byliny, jak i krzewinki i małe krzewy. Bardzo korzystne jest także stosowanie roślin okrywowych w miejscach trudnych do koszenia, na stromych skarpach lub w zagłębieniach terenu.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o roślinach okrywowych?

Kolejną zaletą roślin okrywowych jest to, że łatwo się rozrastają, pozostając jednocześnie bardzo dekoracyjną formą płaszczyzn dywanowych w naszym ogrodzie o stosunkowo neutralnym zastosowaniu. Warto je potraktować jako wypełnienie rabat i sadzić między wyższymi roślinami, szczególnie tymi, kwitnącymi dopiero późną wiosną. Dzięki roślinom okrywowym rabata nie będzie pusta zaraz na początku sezonu.

Jakie rośliny okrywowe wybrać?

REKLAMA

Należy wybierać takie rośliny okrywowe, które nie są wysokie (dorastają najwyżej do 15 cm) i łatwo się rozprzestrzeniają, płożąc po powierzchni ziemi. Jednocześnie powinny być na tyle delikatne, aby nie tworzyły zbitej darni ani gęstej plątaniny pędów, przez którą trudno się będzie przebić innym roślinom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na stanowiska słoneczne i do półcienia najlepiej nadaje się: acena drobnolistna, gęsiówka kaukaska, karmnik ościsty, rozchodniki, macierzanki, tojeść rozesłana, truskawka ozdobna, bodziszek czerwony i korzeniasty, czyściec wełnisty, dębik ośmiopłatkowy, irga Dammera, płomyk szydlasty, rogownica kutnerowata, trzmielina Fortune’a oraz jałowiec rozesłany i liczne odmiany jałowca płożącego i pospolitego. 

Zobacz także: Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?

Na stanowiskach zacienionych najlepiej posadzić: bluszczyk kurdybanek Variegata, dąbrówka rozłogowa, jasnota plamista, kopytnik pospolity, poziomkówka indyjska, tiarella ogrodowa, ułudka wiosenna, zawilec gajowy, barwinek pospolity, gajowiec żółty, podagrycznik pospolity Variegatum, pragnia syberyjska, runianka japońska, trzmielina Fortune’a, ułudka wiosenna.

Do obsadzenia roślinami okrywowymi 1 m² powierzchni ogrodu potrzeba zwykle kilku krzewów lub kilkunastu bylin. Przed ich posadzeniem należy bardzo starannie odchwaścić podłoże, bo później, gdy rośliny się zagęszczą, usuwanie chwastów będzie bardzo kłopotliwe.

Ważne wskazówki projektowe

Przy projektowaniu miejsca do obsadzenia roślinami okrywowymi, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • dobranie rośliny do panujących warunków (nasłonecznienie, podłoże, wilgotność, zasobność w składniki pokarmowe, klimat);
  • do obsadzania małych powierzchni wykorzystujemy rośliny niższe i słabiej rosnące, natomiast na większe odwrotnie;
  • rozstawa roślin musi uwzględniać ekspansywność danej rośliny;
  • na większych obszarach lepiej stosować obsadzenia wielogatunkowe;
  • wokół drzew sadzimy rośliny o płytkim systemie korzeniowym;
  • po wysadzeniu roślin obsypujemy je ściółką.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA