| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?

Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?

Jeśli chcemy uprawiać różnorodne gatunki roślin, nie będąc uzależnionym od naszego klimatu, wybudujmy w ogrodzie szklarnię. Jak to zrobić?

Szklarnia to zamknięte pomieszczenie pokryte w całości szkłem. Pozwala maksymalnie wykorzystać ciepło i światło oraz wytworzyć odpowiedni mikroklimat. Zapobiega zniszczeniu przez przymrozki kwiatów i warzyw , a rośliny o długim okresie wegetacji wydadzą lepsze plony.

Na rynku dostępne są różnorodne formy i wielkości szklarni i szklarenek, składające się z poszczególnych elementów gotowych do złożenia. Wyróżnić można szklarnie wolnostojące, często przypominające altany, szklarnie przyścienne nie wymagające dużej powierzchni, oraz miniszklarnie wykonane z aluminium. Ich koszt jest dość duży, jednak jednorazowy wydatek opłaci się na wiele lat, a uprawiane bez użycia sztucznych nawozów rośliny będą zdrowe i ekologiczne.

Budowę szklarni należy zacząć od pomiarów oraz przygotowania terenu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie fundamentów: należy wstawić słupy i płyty fundamentowe, bądź wylać fundament w przygotowane formy. Rozmiary słupów i płyt powinny być dostosowane do wielkości szklarni. 

Zobacz także: Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie?

Następnym etapem jest konstrukcja szkieletu. Składa się on najczęściej ze stalowych bądź aluminiowych słupów i kratownic, które powinny utrzymywać ciężar śniegu, roślin, instalacji i napór wiatru.

Gdy szkielet konstrukcji jest już gotowy, pozostaje szklenie taflami o odpowiednich wymiarach ze szkła zwykłego lub hartowanego, w zależności od potrzeb. Ten etap należy zacząć od szklenia dachu, następnie ścian bocznych i szczytowych - po jego zakończeniu szklarnia jest gotowa!

Chcąc utrzymać niezmienną wysoką temperaturę, w szklarni można zamontować centralne ogrzewanie. Istnieje możliwość zamontowania również kurtyny cieniującej. Materiał i mechanizm cieniujący dobierany jest w zależności od rodzaju uprawy.

W szklarni głównymi rezydentami są warzywa. W marcu i kwietniu można już hodować rozsady warzywne: selera, pora, sałaty, warzyw kapustnych, karczochów, pomidorów, papryki, bakłażanów oraz licznych ziół, z których najważniejsze to: majeranek, bazylia, lubczyk, majeranek, estragon, oregano (lebiodka pospolita), melisa lekarska, rozmaryn i szałwia.
Oprócz warzyw, wczesną wiosną można rozpocząć siew jednorocznych roślin kwiatowych. Gdy na zewnątrz zrobi się cieplej, możemy przesadzić je prosto do ogrodu, by uzyskać szybki efekt kwitnienia.

Najważniejsze gatunki, które w naszym klimacie hoduje się z rozsady to: szkarłaty, floksy, aksamitki, astry, goździki, begonie stale kwitnące, heliotropy, celozje, dalie, lobelie, wiesiołki, czubatki, nagietki lekarskie, petunie, płomyki Drummonda, rączniki pospolite, tunbergie oskrzydlone, wiekuistki, suchokwiaty, niecierpki, farbowniki, kocanki, nieśmiertelniki, smagliczki, cynie, rozchodniki sine, werbena, len wielkokwiatowy, dziwaczki, nemezja, złocień maruna oraz lwie paszcze.

Zobacz także: Jak założyć trawnik krok po kroku?

Większe szklarnie mogą służyć także jako ogrodowe oranżerie, pełniące funkcje ogrodów zimowych. Wprowadzając do ich wnętrza meble oraz ozdobne elementy małej architektury, stworzymy z nich interesujące miejsce do wypoczynku, atrakcyjne szczególnie zimą.

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »