reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak zbudować kompostownik?

Jak zbudować kompostownik?

W każdym gospodarstwie domowym produkuje się bardzo dużo śmieci i odpadów. Duży procent stanowią wśród nich odpadki kuchenne. Są to najczęściej resztki organiczne, np. obierki z warzyw i owoców, które ulegają biodegradacji, a więc nadają się na kompostownik.

Warto zdecydować się na jego posiadanie, gdyż nie tylko chronisz w ten sposób środowisko, ale również uzyskujesz bardzo dobrej jakości ekologiczny nawóz.

Pamiętaj o warstwach

Jeżeli chcesz wybudować kompostownik w swoim ogrodzie czy na podwórku pamiętaj, iż nadrzędną zasadą w tworzeniu kompostownika jest zachowanie warstwowości. Jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowego kompostownika obowiązują Cię te same zasady.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Warstwa gałęzi

Pamiętaj, iż pierwszą warstwę buduje się z gałęzi, co powoduje iż możliwe jest zachodzenie cyrkulacji powietrza.

Końcówki drzew i obierki

Kolejną warstwę zrób z końcówek drzew i krzewów, obierek warzyw czy owoców lub przerośniętych roślin z twojego ogrodu.

Liście i trawa

Na trzecią warstwę nadają się liście i trawa. Jeżeli chcesz, by proces rozkładu następował szybciej, wówczas ponownie nałóż wyżej wymienione trzy warstwy.

Przykrycie

Kompostownik musi być przykryty. Możesz do tego użyć, np. słomy lub gotowej pokrywki. Dzięki temu w kompostowniku będzie utrzymana odpowiednia temperatura oraz wilgotność.

Polecamy: Jak stworzyć sobie warsztat pracy

Gdy do gotowego kompostownia dokładasz odpadki z kuchni, pamiętaj o naprzemiennym układaniu warstw suchych i wilgotnych, gdyż to spowoduje, że rozkład materiału będzie następował prawidłowo.

Zawartość kompostownika nie może być mokra, tylko wilgotna. Aby to utrzymać musisz od czasu do czasu „ przerzucić” kompostownik, by powietrze mogło dojść do jego wewnętrznych warstw.

Gdy zauważysz, że w twoim kompostowniku pojawiły się larwy much, karaluchy a nawet szczury i myszy nasyp wówczas do niego dużą ilość trawy. Tym zabiegiem spowodujesz zwiększenie temperatury w kompostowniku, a tym samym odstraszysz szkodniki.

Czytaj także: Etapy prac

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeżeli chcesz wybudować kompostownik w swoim ogrodzie czy na podwórku pamiętaj, iż nadrzędną zasadą w tworzeniu kompostownika jest zachowanie warstwowości.
Jeżeli chcesz wybudować kompostownik w swoim ogrodzie czy na podwórku pamiętaj, iż nadrzędną zasadą w tworzeniu kompostownika jest zachowanie warstwowości.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama