REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany.
Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany.

REKLAMA

REKLAMA

Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany. Niektóre organizmy przynoszą wiele szkód. Ich działalność naraża na straty właścicieli ogrodów. Szkodniki mogą niszczyć rośliny, zjadać plony, a nawet deformować teren. Radzimy jak się pozbyć szkodników z naszego ogrodu.

Norniki zwyczajne

Wśród zwierząt szkodnikami są najczęściej gryzonie. Jedne z nich to norniki zwyczajne. Rozmnażają się szybko i nie posiadają wrogów w ogrodzie, dlatego też mogą przyczynić się w znacznym stopniu do spustoszenia naszych upraw. W zimie często pomieszkują w kopczykach chroniących rośliny przed mrozem. Ich największym przysmakiem są rośliny cebulowe. Ekologiczną metodą pozbycia się norników jest obsadzenie granic działki gorczycą lub czarnym bzem, których zapach odstrasza gryzonie. Pomocnym zwierzęciem może okazać się kot, polujący na te szkodniki. Gdy naturalne metody nie pomogą , należy zastosować chemiczne trutki.

REKLAMA

Karczowniki

Kolejnymi gryzoniami są karczowniki (szczury wodne).Lubią one obgryzać korzenie drzew i krzewów, a ich przysmakiem są rośliny cebulowe. Aby się ich pozbyć , należy postępować jak w przypadku nornic. Dodatkowo do nor można wkładać aromatyczne rośliny, takie jak liście czarnego bzu, orzecha włoskiego czy ząbki czosnku.

Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

Krety

Najpopularniejszymi szkodnikami pojawiającymi się choć raz w każdym ogrodzie są krety. Kopiąc podziemne korytarze, uszkadzają system korzeniowy roślin i pozostawiają po swojej wędrówce kopczyki w najmniej odpowiednich dla nas miejscach, niszcząc przy tym trawnik. Pozbycie się kretów nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy pamiętać, że krety objęte są ochroną i nie wolno ich zabijać. Najlepszą zatem metodą jest wypędzenie ich z naszego ogródka hałasem. Należy wbić metalowy pręt w kopczyk i zawiesić na nim puszkę. Hałas tworzący się pod wpływem wiatru przechodzi do tunelu powodując drgania, co odstrasza szkodniki.

Ślimaki

Mniejszymi zwierzętami niszczącymi nasze rośliny są ślimaki. Najczęściej możemy zauważyć je w ogrodzie późną wiosną oraz wczesną jesienią. Łupem ślimaków najczęściej padają liście roślin, zarówno młodych jak i starszych (funkii, bergenii, lilii). Ze ślimakami można walczyć, usypując im bariery (z popiołu, trocin, żwiru) lub stosując wabik, którym jest piwo .Gdy to nie pomoże, pozostaje nam zaopatrzyć się w środki przeciwko ślimakom dostępne w sklepach ze środkami ochrony roślin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mszyce

Do popularnych szkodników ogrodowych, zaliczyć można mszyce. Choć są to owady małe, o miękkim i delikatnym ciele, mogą wyrządzić wiele szkód. Żerują na wielu roślinach, żywiąc się ich sokiem. Najczęściej atakują drzewa brzoskwini, krzewy róż i ziemniaki. Przez nakłucia które tworzą, roślina słabnie i jest narażona na wirusy i grzyby. Niewielkie rozmiary mszyc utrudniają ich zwalczanie. Naturalnym wrogiem tych owadów są biedronki, muchołówki i szczypawki. Odstraszyć je można rozsypując naftalinę bądź sadząc rumian szlachetny nieopodal narażonych na ich żer roślin. W sklepach ogrodniczych dostępna jest także szeroka gama oprysków przeciw mszycom.

Zobacz także: Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?

Mrówki

REKLAMA

Owadami żyjącymi w symbiozie z mszycami są mrówki. Pozornie nieszkodliwe, w większych ilościach wpływają negatywnie na nasze rośliny, naruszając ich system korzeniowy. Mogą uszkadzać także drewniane konstrukcje w ogrodzie. Odstraszające działanie na mrówki mają mięta, lawenda, tymianek i majeranek. Ponadto możemy stosować gotowe preparaty chemiczne dostępne na rynku.

Gdy w naszym ogrodzie niespodziewanie zagości któryś z opisanych szkodników, zanim przejdziemy do chemicznych metod ich zwalczania, często prostszych do zaaplikowania, warto spróbować ekologicznych rozwiązań, które nie zaburzą naturalnego ekosystemu panującego w naszej zielonej oazie spokoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA