REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco.
Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco. Gdy wokół nierówności terenu (pagórka) ułożymy ścieżki, stworzymy punkty widokowe, zbudujemy ogródek skalny lub nawet poprowadzimy strumyki, nasz ogród zmieni się nie do poznania.

Gdzie umieścić skarpę?

1. Możesz usypać skarpę w formie wału wokół domu. Będzie to stanowić pewnego rodzaju parawan między ruchliwą ulicą, a domem.
2. Możesz zrobić wykop w miejscu, gdzie później zrobisz taras.
3. Wykopy są bardzo ważne przy budowie wjazdu do garażu w piwnicy.
4. Wzniesienia nie powinny mieć regularnych kształtów, ponieważ będą wyglądać sztucznie. Musisz się postarać, aby wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie.
5. Trzeba odpowiednio dobrać rośliny.

REKLAMA

Te, które rosną szybciej i są większe możesz posadzić dalej, natomiast na pierwszym planie powinny rosnąć rośliny niższe.

Skarpy wyglądają dobrze w towarzystwie drewna i kamienia, a także takich dodatków do ogrodu jak siedziska czy pergole.

Jak uformować nierówności terenu?

Aby uformować nasyp należy zgromadzić dużo ziemi. Może to być ta, która została z wykopów pod fundamenty domu.
Trzeba liczyć się z tym, że skarpa po jakimś czasie osiądzie, więc warto zrobić nieco wyższy pagórek.

Umocnienia do nierówności terenu

Każda skarpa, mniejsza, czy większa wymaga umocnienia, aby się nie osuwała. Jeśli nachylenie skarpy jest niewielkie wystarczy je tylko w odpowiedni sposób wyprofilować i obłożyć kamieniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nachylenie przekracza 30% potrzebna jest trwała konstrukcja, która umocni wzniesienie. Często wystarczy zwykły murek kwiatowy lub mur oporowy.
Sytuacja jest trudniejsza, kiedy skarpa jest bardzo wysoka. Wtedy zwykłe murki nie wystarczą, ponieważ taki nasyp trzeba umocnić ścianami oporowymi – najczęściej konstrukcji żelbetowej, które musi zaprojektować, po dokonaniu wszelkich możliwych obliczeń, konstruktor z uprawnieniami.

Zobacz także: Schronienie w ogrodzie

Jeśli chcesz zbudować mur oporowy, który będzie się mieścić na obrzeżach działki, przede wszystkim trzeba to uzgodnić z sąsiadem. Jeśli natomiast nie masz sąsiada, a Twoja działka przylega do jakiegoś terenu publicznego, np. drogi czy parku, konieczne jest dostosowanie wyglądu ogrodzenia do otoczenia i miejscowych wymogów.


Jeśli ogrodzenie nie przekroczy wysokością 2 m wystarczy zgłosić projekt budowy do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Jeśli będzie wyższe, wtedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.

Wygląd nierówności terenu w ogrodzie

REKLAMA

Bardzo dobrze, jeśli murki oporowe i kwiatowe pasują do elewacji lub ogrodzenia, a także do elementów dodatkowych, takich jak meble ogrodowe. Jeśli chcesz, aby wszystko się ze sobą komponowało należy wykorzystywać do wykonania murków kamieni, które łatwo znaleźć w okolicy. Nie należy natomiast mieszać różnego rodzaju kamieni, ponieważ będzie to wyglądać sztucznie.

Skarpy, których nachylenie nie przekracza 30% i nie są wyższe niż 50 cm można w prosty sposób zabezpieczyć suchym murkiem. Są to płaskie kamienie układane jeden na drugim (nie trzeba do tego fundamentu ani żadnego spoiwa).

Aby wykonać suchy murek nie wolno stosować otoczaków, ponieważ taki kamień musi mieć przynajmniej jedną prostą ścianę.

Murek kwiatowy, to jak sama nazwa wskazuje, kwiaty, więc między kamieniami posadź rośliny przeznaczone specjalnie do takich wzniesień. 

Mogą to być, nie wyższe niż 30 cm, byliny rabatowe.

Trzeba zwrócić uwagę na to, w jaką stronę jest ustawione wzniesienie, ponieważ różne rośliny mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia.

Byliny skalne najlepiej sadzić na stronach południowych i południowo-wschodnich, a byliny ciepłolubne na stronach zachodnich i północno-zachodnich.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

Rośliny możesz posadzić podczas budowania suchego muru albo zostawić to na później, tylko że wtedy musisz pamiętać o zostawieniu szczelin między kamieniami, aby później móc je wypełnić ziemią i bylinami.

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA