REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żywopłot, czyli tzw. „zielona ściana”, to jeden z podstawowych elementów naszego ogrodu. Dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gleby, przycinanie i formowanie to jedne z zabiegów, które musimy wykonać jeśli marzymy o ładnym żywopłocie. Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

By uzyskać pożądany efekt, warto na początku zadać sobie trochę trudu przed założeniem żywopłotu – dobrze przygotować miejsce, gdzie ma być posadzony i zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu pilnować regularnej pielęgnacji i cięcia.

REKLAMA

Dobór gatunkowy roślin na żywopłot

Pierwsze, co należy zrobić to zastanowić się, jakie rośliny chcemy posadzić, jakie gatunki wybieramy pod nasz żywopłot, ponieważ termin sadzenia zależy właśnie od rodzaju roślin. Drzewa, czy krzewy liściaste sadzi się w październiku lub na wiosnę, gdzie na glebach lekkich lepiej posadzić je jesienią, natomiast na glebach ciężkich i wilgotnych – na wiosnę (najczęściej są to graby, buki i głogi). Drzewa iglaste powinny być sadzone z bryłą ziemi, na przełomie sierpnia i września – wyjątek stanowią świerki, cisy, jałowce, żywotniki, które można sadzić jeszcze na wiosnę. Natomiast rośliny, które są uprawiane w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon.

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Gleba

Przygotowanie gleby polega na jej przekopaniu: w przypadku gleby żyznej, na głębokość szpadla, a przy glebie, która dawno nie była uprawiana, dwóch szpadli. Nie należy mieszać wierzchniej warstwy gleby, która jest żyzna z glebą mniej urodzajną. Usuwamy z dołu niepotrzebne rzeczy – korzenie, chwasty kamienie, zasypujemy dół najpierw spulchniając dno, a następnie dosypując glebę żyzną, dodajemy kompostu lub odkwaszonego torfu. Tak przygotowane podłoże, pomoże w lepszym rozwoju roślin i zapewni ich lepszy wygląd.

Sadzenie żywopłotu

REKLAMA

Rośliny w żywopłocie sadzimy najczęściej w jednym lub dwóch rzędach. Dla żywopłotów nieformowanych i światłolubnych, polecane jest sadzenie w jednym rzędzie (świerki, modrzewie, jałowce). Żywopłoty tworzące szczelną ścianę i te, które będą często i intensywnie przycinane należy sadzić w dwóch rzędach. Rozciągamy sznur w linii wzdłuż pasa, gdzie mają być posadzone rośliny, wykopujemy rów dla sadzonek i umieszczamy je w równych odstępach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dużych odległości sadzenia roślin np. 60–70 cm warto wykopać pojedyncze dołki dla sadzonek. Kopiemy je z jednej lub z obu stron sznurka w zależność od rodzaju żywopłotu, w odpowiedniej wielkości, tak, aby korzenie swobodnie w nich leżały a nie były pozaginane. W przypadku za długich korzenie lepiej je trochę przyciąć, niż zginać.

Należy pamiętać, że wysokie żywopłoty (od 1 do 2 m wysokości), które są zakładane najczęściej, zajmują pas ziemi o szerokości od 1 do 1,5 metra. Żywopłoty niskie, które nie przekraczają wysokości 1 m, zajmą pas ziemi o szerokości minimum 50 cm. Na te najniższe, o wysokości nie przekraczającej 30 cm, wystarczy pas szerokości od około 20 do 30 cm. Tak posadzone rośliny zasypujemy żyzną ziemią, ubijamy ją, a wokół sadzonki formujemy „miski”, które będą służyły gromadzeniu się wody. Po posadzeniu podlewamy przyszły żywopłot, który na początku warto zabezpieczyć przed zniszczeniem niskim ogrodzeniem do czasu aż trochę podrośnie. 

Zobacz także: Żywopłot z iglaków

Pierwsze cięcia żywopłotu

Pierwsze cięcie jest wykonywane bez względu na rodzaj żywopłotu. Rośliny liściaste, zrzucające liście posadzone na wiosnę powinny być przycinane zaraz po posadzeniu, natomiast posadzone jesienią powinny być przycięte dopiero na wiosnę.

Zobacz także: Miniaturowe żywopłoty

REKLAMA

Po posadzeniu nie przycinamy roślin zimozielonych, zarówno liściastych i iglastych. Następuje to dopiero po kilku latach uprawy (wyjątek stanowi tylko modrzew i choina kanadyjska, które są cięte zaraz po pierwszym roku uprawy). Należy pamiętać o pielęgnacji młodego żywopłotu, jego regularnym podlewaniu, przycinaniu i nawożeniu.

Żywopłot może kształtować przegrody, wydzielać części ogrodu, granice, podkreślać połączenia komunikacyjne, osie kompozycyjne, ciągi, izolować. Tworzy także aleje. Zadbany i pielęgnowany może kształtować ciekawe i intrygujące elementy ogrodu, wnętrza, ogrody kameralne, tło dla wyrazistych form. Jest to cenny element zarówno dla parków jak i zieleni miejskiej, osiedlowej.

Zobacz także:  Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA