reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Żywopłot, czyli tzw. „zielona ściana”, to jeden z podstawowych elementów naszego ogrodu. Dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gleby, przycinanie i formowanie to jedne z zabiegów, które musimy wykonać jeśli marzymy o ładnym żywopłocie. Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

By uzyskać pożądany efekt, warto na początku zadać sobie trochę trudu przed założeniem żywopłotu – dobrze przygotować miejsce, gdzie ma być posadzony i zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu pilnować regularnej pielęgnacji i cięcia.

Dobór gatunkowy roślin na żywopłot

Pierwsze, co należy zrobić to zastanowić się, jakie rośliny chcemy posadzić, jakie gatunki wybieramy pod nasz żywopłot, ponieważ termin sadzenia zależy właśnie od rodzaju roślin. Drzewa, czy krzewy liściaste sadzi się w październiku lub na wiosnę, gdzie na glebach lekkich lepiej posadzić je jesienią, natomiast na glebach ciężkich i wilgotnych – na wiosnę (najczęściej są to graby, buki i głogi). Drzewa iglaste powinny być sadzone z bryłą ziemi, na przełomie sierpnia i września – wyjątek stanowią świerki, cisy, jałowce, żywotniki, które można sadzić jeszcze na wiosnę. Natomiast rośliny, które są uprawiane w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon.

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Gleba

Przygotowanie gleby polega na jej przekopaniu: w przypadku gleby żyznej, na głębokość szpadla, a przy glebie, która dawno nie była uprawiana, dwóch szpadli. Nie należy mieszać wierzchniej warstwy gleby, która jest żyzna z glebą mniej urodzajną. Usuwamy z dołu niepotrzebne rzeczy – korzenie, chwasty kamienie, zasypujemy dół najpierw spulchniając dno, a następnie dosypując glebę żyzną, dodajemy kompostu lub odkwaszonego torfu. Tak przygotowane podłoże, pomoże w lepszym rozwoju roślin i zapewni ich lepszy wygląd.

Sadzenie żywopłotu

Rośliny w żywopłocie sadzimy najczęściej w jednym lub dwóch rzędach. Dla żywopłotów nieformowanych i światłolubnych, polecane jest sadzenie w jednym rzędzie (świerki, modrzewie, jałowce). Żywopłoty tworzące szczelną ścianę i te, które będą często i intensywnie przycinane należy sadzić w dwóch rzędach. Rozciągamy sznur w linii wzdłuż pasa, gdzie mają być posadzone rośliny, wykopujemy rów dla sadzonek i umieszczamy je w równych odstępach.

W przypadku dużych odległości sadzenia roślin np. 60–70 cm warto wykopać pojedyncze dołki dla sadzonek. Kopiemy je z jednej lub z obu stron sznurka w zależność od rodzaju żywopłotu, w odpowiedniej wielkości, tak, aby korzenie swobodnie w nich leżały a nie były pozaginane. W przypadku za długich korzenie lepiej je trochę przyciąć, niż zginać.

Należy pamiętać, że wysokie żywopłoty (od 1 do 2 m wysokości), które są zakładane najczęściej, zajmują pas ziemi o szerokości od 1 do 1,5 metra. Żywopłoty niskie, które nie przekraczają wysokości 1 m, zajmą pas ziemi o szerokości minimum 50 cm. Na te najniższe, o wysokości nie przekraczającej 30 cm, wystarczy pas szerokości od około 20 do 30 cm. Tak posadzone rośliny zasypujemy żyzną ziemią, ubijamy ją, a wokół sadzonki formujemy „miski”, które będą służyły gromadzeniu się wody. Po posadzeniu podlewamy przyszły żywopłot, który na początku warto zabezpieczyć przed zniszczeniem niskim ogrodzeniem do czasu aż trochę podrośnie. 

Zobacz także: Żywopłot z iglaków

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama