REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Oczko wodne.
Oczko wodne.

REKLAMA

REKLAMA

Założenie w swoim ogrodzie oczka wodnego lub stawu to doskonały pomysł. Woda poprawia mikroklimat, przyciąga zwierzęta i wprowadza pozytywną energię.

Aby sadzawka wpływała pozytywnie również na nasze samopoczucie, musimy wcześniej dokładnie ją zaplanować. W przeciwnym razie zielona woda, muł lub przecieki staną się raczej źródłem frustracji.

REKLAMA

Na początek potrzebny będzie dobry plan.

Miejsce – wybierając miejsce pod sadzawkę należy zwrócić uwagę na nasłonecznienie, zanieczyszczenia i ukształtowanie terenu. Duże nasłonecznienie nagrzewa wodę, co sprzyja powstawaniu glonów, najlepiej więc wybrać miejsce w cieniu lub półcieniu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie sadzawki przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą dodatkowo obciążyć system filtracyjny. Opadające liście, gałęzie i resztki skoszonej trawy zwiększają ilość substancji odżywczych w wodzie, co prowadzi do rozkwitu glonów. Dodatkowo, gnijące resztki zatruwają wodę. Niedopuszczalne jest także spływanie chemikaliów, nawozów i wody opadowej do sadzawki. Jest to szczególnie niebezpieczne przy spadkach terenu, gdzie niezbędny jest dobry drenaż.

Zobacz także: Materiały stosowane w budowie oczek wodnych

REKLAMA

Wielkość – planując wielkość sadzawki należy uwzględnić całościowy koszt jej budowy i utrzymania. Nie dotyczy to tylko kosztu wykopu i izolacji, ale także zakupu odpowiedniego systemu filtracyjnego i jego eksploatacji. Lepiej wybudować mniejsze oczko niż dobrać za mały system filtracyjny. Pamiętajmy także o tym, że system filtracyjny pracuje przez cały sezon bez przerwy, a więc należy poznać przybliżone koszty poboru energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kształt – budując oczko wodne należy pamiętać o bezpieczeństwie. Brzegi dzielimy na strefy brzegowe umożliwiające wejście i wyjście z niecki oraz obsadzenie jej roślinami. Zbiornik powinien posiadać strefę głęboką, która chłodzi powierzchniową warstwę wody nagrzewaną przez słońce. Pamiętajmy także o dobrej cyrkulacji wody w oczku.

Rośliny – rośliny stanowią ważny element oczka wodnego, zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym. Planując kształt zbiornika wyznacz miejsca do sadzenia roślin przybrzeżnych i pływających. Rośliny mogą wspomagać oczyszczanie zbiornika pod warunkiem, że zmusimy je do pobierania substancji odżywczych z wody. Rośliny pływające zacieniają oczko a niektóre z roślin przybrzeżnych posiadają właściwości oczyszczające. Wcześniejsze zaplanowanie nasadzeń jest zatem bardzo ważne.

Ryby – stanowią piękny akcent w oczku, ale są także głównym źródłem zanieczyszczeń. Jeszcze przed założeniem sadzawki należy podjąć decyzję o tym, czy znajdą się w niej ryby, w jakiej ilości i jakiego typu. Hodowla ryb do 1kg/1000 litrów zmusi nas do podwojenia możliwości systemu filtracyjnego. Jeszcze bardziej wymagające są karpie Koi.

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą

System filtracyjny – małe zbiorniki ogrodowe nie posiadają możliwości samoregulacji czystości, dlatego niezbędny jest system filtracji. Przy doborze urządzeń najlepiej skorzystać z usług specjalisty. Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielne zakupy, to pamiętajmy o tym, że woda w zbiorniku niezarybionym powinna zostać trzykrotnie przefiltrowana w ciągu doby.

Wykonanie sadzawki

REKLAMA

Krok I: Prace rozpoczynamy od wyznaczenia krawędzi sadzawki. Do tego celu użyjemy węża ogrodowego lub liny. Układamy wąż tak, aby odwzorowywał krawędzie zbiornika oraz strefy głębokości. Grunt wykopujemy warstwami, przechodząc od strefy płytkiej do głębokiej. Przy dużych zbiornikach można użyć koparki. Po wybraniu gruntu nieckę należy uformować i wygładzić, oraz dokładnie oczyścić z wszelkich elementów mogących uszkodzić membranę izolacyjną. Jeżeli w gruncie znajdują się ostre korzenie lub śmieci, warto wyłożyć nieckę geowłókniną. 

Krok II: Na ukształtowaną i zabezpieczoną nieckę zbiornika układamy folię izolacyjną do oczek wodnych. Warto pozostawić na brzegach duże zakładki, ponieważ pod naporem wody folia będzie się naciągała. Folię docinamy po zalaniu zbiornika, pozostawiając minimum 50 cm zakładki.

Krok III: Brzegi zbiornika powinny być w jednym poziomie, który ustalimy przy pomocy poziomicy lub niwelatora. Krawędź zbiornika tworzy barierę kapilarną, powstrzymującą „wyciąganiu” wody przez otaczający grunt i rośliny. Do zbudowania takiej bariery kapilarnej można użyć płyt betonowych, kamieni lub rury PE usztywnionej przy pomocy kołków na zaprawie cementowej. Folię na brzegu maskujemy kamieniami, żwirem lub matą żwirową. Przy równym gruncie lub spadku w stronę oczka warto wykonać drenaż z żwiru otoczonego włókniną. Oczko wodne powinno posiadać także przelew z studzienką chłonną lub odpływem.

Zobacz także: Oczko wodne na wiosnę

Krok IV: Po wykonaniu niecki należy wykończyć strefy brzegowe żwirem i kamieniami ułożonymi na włókninie. Część głęboką można pozostawić bez maskowania, gdyż czarna folia pokryje się zielonkawym nalotem, co stworzy efekt naturalnego dna. Na koniec sadzimy rośliny, zabezpieczając bryły korzeniowe przed wypłukiwaniem przy pomocy specjalnych worków lub geowłókniny. Przed zalaniem zbiornika wodą należy jeszcze raz sprawdzić stan folii i poszukać ewentualnych uszkodzeń.

Krok V: Nieckę napełniamy wodą wodociągową. Zanim oczko za pomocą systemu filtracyjnego uzyska równowagę biologiczną mogą minąć 2-3 tygodnie. W tym czasie sadzawka może się zazielenić. Rozkwit dobroczynnej flory bakteryjnej można przyśpieszyć stosujący preparaty biologiczne. W oczkach wodnych nigdy nie stosujemy chloru ani innych środków chemicznych niszczących mikroorganizmy. Jeżeli glony utrzymują się zbyt długo, warto zbadać parametry chemiczne wody.

Woda wodociągowa może wymagać ustabilizowania zawartości związków chemicznych i pH, w czym pomogą nam specjalne preparaty. Wodę można zbadać w laboratorium lub firmie ogrodniczej, posiadającej stację diagnostyczną.

Zobacz także: Zielona woda w oczku wodnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA