reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Altana ogrodowa

Altana ogrodowa

Aby stworzyć w ogrodzie zaciszne miejsce, dające schronienie przed wiatrem i słońcem, wielu ludzi decyduje się na wybudowanie altanki. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, porozmawiać, zaprosić przyjaciół i urządzić grilla.

Dobra altana powinna być dopasowana do wielkości i charakteru ogrodu - materiałem, konstrukcją, funkcją, wielkością, kolorem i... stylistyką swej formy.

W zależności od upodobań, możliwości wykonawczych oraz finansowych właściciela ogrodu spotyka się różne rozwiązania. Murowane, drewniane, stalowe, z tworzyw sztucznych. Ważne jest, aby altana wtapiała się w otoczenie a swoim charakterem pasowała do krajobrazu i nastroju ogrodu.

Z punktu widzenia przepisów prawa altanki traktowane są jak budowle. Altanki mogą mieć ściany, lub nie. Przepisy określają, jaka powinna być odległość budowli od granicy działki. Jeżeli altana ma ściany, to spełnia funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Obiekt taki może być usytuowany w odległości minimum 4 metry od granicy lub 3 metry, jeżeli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien i drzwi.

W przypadku, gdy sąsiad wcześniej wybudował budynek przy granicy, lub zbliżył się na odległość mniejszą niż 3 metry, wtedy można dobudować się do tego budynku lub zbliżyć na taką samą odległość, jednak nie mniejszą niż 1,5 metra. Nie mają zastosowania przepisy o usytuowaniu budynków od granicy działki, gdy altana nie ma ścian.

Zobacz także: Rzeźba w ogrodzie

O wyborze miejsca, w którym można wybudować altanę w ogrodzie nie powinny decydować jedynie przepisy budowlane. Przede wszystkim altana powinna spełniać swego rodzaju funkcję "tarasu widokowego", z którego można oglądać ogród i jego otoczenie.

Najbardziej popularne są altanki, których trzon stanowi lekka konstrukcja wykonana z drewna, metalu lub innych materiałów. Budowane są na planie koła, kwadratu lub wielokąta. Posiadają dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe. Altany o ścianach ażurowych powinny być obsadzone np. roślinami pnącymi, które stanowią ściany altanki. Takie altanki mogą mieć również pod swoim dachem stały grill. Zwykle w altance znajduje się stół oraz ławki lub krzesła. Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja altanki – drewno, metal powinien być dokładnie zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Drewno trzeba zaimpregnować. Natomiast metal można ocynkować, lub zabezpieczyć farbami antykorozyjnymi, a następnie pokryć farbą nawierzchniową.

Szczególnym rodzajem altanki jest tzw. pawilon ogrodowy. Jego konstrukcja wykonana jest zwykle z rurek aluminiowych, na które naciągnięty jest dach uszyty z materiału wodoodpornego. Istnieje możliwość dopięcia do dachu ścian bocznych, również wykonanych z takiej tkaniny. Po zakończeniu sezonu, pawilon można zdemontować, a w następnym roku ponownie ustawić, nawet w innej części ogrodu.

Zobacz także: Karmniki w ogrodzie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Altana.
Altana.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama