reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Sport w ogrodzie

Sport w ogrodzie

Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu. Wówczas warto się zastanowić nad tym, czy nie zagospodarować jej na przestrzeń do uprawiania sportów.

Często taka przestrzeń zniechęca do obsadzania jej roślinami ze względu na czas, jaki trzeba będzie poświecić na pielęgnowanie tak dużego areału zieleni, jeżeli więc ktoś zdecydowanie bardziej woli uprawiać sporty niż pielęgnować rośliny to założenie takie boiska będzie strzałem w dziesiątkę. Wtedy wystarczą tylko regularne koszenia i już możemy się cieszyć własną przestrzenią sportową w zaciszu swojego ogrodu.

Wymiary boiska

Prywatne boisko nie musi mieć rozmiarów wymaganych do oficjalnych gier (zresztą nawet w nomenklaturze sportowej też przewiduje się boiska o mniejszych rozmiarach). Aby jednak było przystosowane do konkretnych gier, nie powinno być mniejsze niż podano w tabeli poniżej.

Minimalne rozmiary boiska

Gra

długość x szerokość boiska

tenis ziemny

23,77 × 8,23 m

siatkówka tradycyjna i plażowa

14 × 6 m

badminton

13,4 × 6,1 m

minigolf

3 do 6 pól o wymiarach 6,25 × 0,9 m z kołem o promieniu od 0,7 do 0,9 m

ringo

11,88 × 5,18 m

tenis stołowy

8,8 × 5,5 m

Wybór odpowiedniej nawierzchni

Najprostsza do samodzielnego wykonania jest nawierzchnia trawiasta. Ma wiele zalet-nad murawą utrzymuje się wyższa zawartość tlenu, umiarkowana wilgotność i temperatura, ale i wad, jak choćby jej słaba odporność na wydeptywanie.

Nawierzchnia trawiasta (zwłaszcza na korcie tenisowym) powinna mieć podbudowę z tłucznia, a czasem także drenaż. Zawsze należy nadać jej 0,5% spadku, który zapewni odprowadzenie wody po dużych opadach.

Zobacz także: Basen w ogrodzie

Można także postawić na mało estetyczną za to praktyczną, funkcjonalną i łatwą w utrzymaniu nawierzchnię z betonu asfaltowego. Najlepiej taką z dodatkiem grysu o uziarnieniu 3–5 mm oraz mączki kamiennej, układa się na podbudowie z betonu klasy B10 lub z tłucznia i klińca. Pracę tę trzeba powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Nawierzchni trzeba nadać spadek od 0,5 do 1%, aby nie zatrzymywała się na niej woda. Czasem trzeba wykonać również odwodnienie liniowe na obrzeżach boiska.

Jako alternatywnego materiału można także użyć tworzyw sztucznych. Obecnie uważa się je za najlepsze, bo są sprężyste, mają doskonałą przyczepność i wytrzymałość mechaniczną, a ponadto tłumią hałas. Elementy prefabrykowane z tworzywa sztucznego można układać samodzielnie na utwardzonym podłożu z tłucznia lub zlecić wykonanie całej usługi wyspecjalizowanej firmie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu.
Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama