REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Karmniki w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Karmnik.
Karmnik.

REKLAMA

REKLAMA

Dokarmianie ptaków w naszych ogrodach to nie tylko dobry uczynek pozwalający przetrwać zimę tym stworzeniom, ale także możliwość wsłuchiwania się w ich śpiew wiosną oraz latem, ale i szansa na pozbycie się takich uciążliwych szkodników jak choćby komary czy muchy.

Ekologiczne miejsce w ogrodzie

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że dokarmianie ptaków to żadna sztuka. Tymczasem umiejętność zwabienia ich do ogrodu wcale nie jest taka łatwa. Jest jednak kilka zasad, które gwarantują nam możliwość obserwacji ich życia, obcowania z nimi oraz podziwiania ich śpiewu.

Po pierwsze decyzja o zbudowaniu karmnika czy wodopoju musi być przemyślana - raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać przynajmniej do pełnej wiosny, gdyż zwierzęta się od nas uzależniają. Szczególnie w przedwiośniu zasoby pokarmowe dla ptaków kończą się, a także kończy się zapas tłuszczu w ich tkankach. Karma powinna być stale i w nadmiarze wykładana w karmniku. Oczywiście pomimo stałego dokarmiania ptaki nie przestają samodzielnie poszukiwać pokarmu, i nadal zjadają owady, ich jaja i poczwarki, nasiona chwastów - dlatego nie musimy się obawiać, że "odpuszczą oczyszczanie” ogrodu ze szkodników z przejedzenia.

Zobacz także: Basen w ogrodzie

W ogrodzie karmniki powinniśmy wystawić tam, gdzie jest najwięcej drzew i krzewów (a jeszcze lepiej różnego rodzaju pnączy: bluszczy czy winorośli), ale w miarę wysoko, by koty nie miały do nich zbyt łatwego dostępu. Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do karmnika oraz odlot z niego a także możliwość obserwacji otoczenia. Powinny być także dobrze osłonięte od wiatru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesny czy klasyczny – czyli jaki model karmnika wybrać

Można oczywiście zabawić się w majsterkowicza i samemu zbudować karmnik o prostej konstrukcji, gdzie mała, prostokątna podstawa łączy cztery słupki, podtrzymujące prosty, dwuspadowy daszek. Warto także zapoznać się z ofertą w sklepach ogrodniczych i zoologicznych. Obecnie można kupić bardzo ładne karmniki, przypominające te proste, tradycyjne formy, ale wykonane z dużą starannością. Dzięki detalom, takim jak deskowanie drzwi, okiennice, czy nawet miniaturka karmnika, są to przedmioty, które wprowadzą bajkową atmosferę do ogrodu, balkonu lub na taras.

Kilka wskazówek na początek:

  • Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków, pamiętajmy o regularności.
  • Należy doczytać, jaki rodzaj karmy stosować. Nie wolno podawać słonego pożywienia ani zbyt dużo chleba. Zamarzające jedzenie szkodzi ptakom.
  • Urozmaicajmy pożywienie, aby dostarczyć ptakom wszystkich odpowiednich składników. Różne ptaki lubią różne pokarmy.
  • Karmnik należy umieścić w miejscu niedostępnym dla kotów.
  • Regularnie oczyszczaj karmnik z resztek jedzenia.
  • Nie powinno się dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią. Dokarmianie dobrze rozpocząć w październiku-listopadzie, ale wszystko zależy od aury. Jeżeli jest ciepło - nie powinno się dokarmiać ptaków. Ilość jedzenia też powinno być adekwatne do aury. Jeżeli nie ma mrozów i śniegów ograniczamy ilość jedzenia.
  • Dobrze dostarczać ptakom wodę. W ziemi mogą mieć problem ze znalezieniem jej.

Karmnik w ogrodzie czy na tarasie wymaga systematyczności i odrobiny wysiłku, ale daje dużo radości. Dla dzieci wychowujących się w mieście, obserwowanie ptaków jest jedną z niewielu form obcowania z przyrodą.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

REKLAMA