REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Basen w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Basen.
Basen.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W upalne dni chętnie korzystamy z kąpieli wodnych. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup lub budowę basenu w swoim ogrodzie.

Jest to inwestycja dość kosztowana, także w utrzymaniu, dlatego warto dobrze zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku artykułów lub firm specjalizujących się w zakładaniu tego typu instalacji wodnych przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

REKLAMA

Jaki basen wybrać do ogrodu

REKLAMA

Najtańsze, ale i najmniej trwałe są baseny nadmuchiwane. Nie wymagają wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie ani podejmowania jakichkolwiek prac budowlanych. Można do nich nalać nawet kilka metrów sześciennych wody, a po zakończeniu sezonu po prostu zwinąć i przechować w szufladzie.

O wiele droższa jest budowa basenu tradycyjnego. Najbardziej standardowe są te ze zbrojonego betonu. Rozpoczynamy od wykopu i wylania betonu. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW. Jest ona pokryta powłoką akrylową, co wzmacnia jej odporność na działanie skrajnych temperatur, promieniowania UV oraz środków chemicznych. Folia ta gwarantuje całkowitą szczelność niecki. Taki basen ze względów higienicznych wymaga filtrów i pompy, a także używania środków do uzdatniania wody. 

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup gotowej formy z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, utwardzanym termicznie. Materiał ten jest bardzo trwały, wytrzymały i dość elastyczny, a także odporny na działanie promieniowania UV oraz skrajnych temperatur. Taki basen ma budowę wielowarstwową, dodatkowo wzmocniony jest pianką poliuretanową, co gwarantuje jego sztywność i zapobiega wychładzaniu wody. Baseny te mają też zazwyczaj uformowane schodki i miejsca do siedzenia.

REKLAMA

Dostępne są również baseny, których konstrukcję stanowią panele z ocynkowanej stali (grubości 0,6–0,8 mm) lub tworzyw sztucznych. Pokryte są od zewnątrz tworzywem sztucznym, a od wewnątrz – lakierem ochronnym. Mają bardzo zróżnicowane formy – mogą być okrągłe, owalne, w kształcie ósemki. Ich wnętrze pokryte jest folią z PCW w jednym z kilku kolorów (np. niebieskim, turkusowym), odporną na promieniowanie UV.

Niezbędne wyposażenie basenów gotowych stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach oraz oświetleniu uatrakcyjniającym wieczorne kąpiele.

Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie

Oczyszczanie i ochrona basenu Wodę należy chronić przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca i okrywanie nim basenu na noc a także podczas niepogody. Do oczyszczania wody z liści i innych śmieci służą specjalne urządzenia (skimery). Glony natomiast może usunąć wodny odkurzacz. Dostępne są tez preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody, utrzymywania odpowiedniego współczynnika pH oraz wspomagające pracę filtrów.

W jakim miejscu postawić basen? Najlepiej, aby wybudować nieckę jak najbliżej domu, dzięki temu nie trzeba będzie dobudowywać dodatkowych pomieszczeń na filtry i pompy czyszczące (wystarczy je wtedy umieścić, np. w piwnicy). Warto jest również tak umiejscowić basen, aby wiatr pomagał nam w jego czyszczeniu (będzie przesuwał zanieczyszczenia pływające po powierzchni wody do filtrów). Dobrze by było aby w sąsiedztwie niecki nie znajdowały się drzewa ani krzewy – jeśli basen jest odkryty wtedy narazimy się na częstsze sprzątanie liści spadających z roślin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA