reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak wykonać schody w ogrodzie

Jak wykonać schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie – jeśli nasz ogród leży na terenie nienaruszonym można od razu przystąpić do wykonania wykopu. Jeśli jednak schody ogrodowe mają być zbudowane w utworzonym sztucznie nasypie, grunt wymaga przedtem bardzo dobrego zagęszczenia przez mechaniczne lub ręczne ubicie.

Przy wykonaniu schodów w ogrodzie trzeba również wziąć pod uwagę, że przemieszczona ziemia osiada pod własnym ciężarem przez pierwszy rok od 10 do 15%. Oprócz wykopu pod stopnie schodów wykonuje się też niekiedy wykopy pod fundamenty murków policzkowych zabezpieczających schody przed zasypywaniem stopni ziemią ze skarpy. Jeśli schody mają być utwardzone kostką brukową, betonową lub granitową – niezbędny jest wykop pod fundament krawężników.

Bez pewnie osadzonych mocnych krawężników stopnie z takich drobnych elementów rozjechałyby się po kilku latach. Elementy kamienne i kostkę betonową układa się na 15–20-centymetrowej warstwie podsypki cementowo-piaskowej (proporcja cementu do piasku – 1:10). Cegły klinkierowe i płyty chodnikowe trzeba układać na solidnych schodach betonowych. 

Zobacz także: Schody i stopnie w ogrodzie

Najpierw na spodzie wykopu należy ułożyć 10-centymetrową warstwę podsypki z piasku lub pospółki, a pod najniższy stopień wykonać zbrojony fundament głębokości ok. 0,5 m, który będzie zapobiegał osuwaniu się schodów.

W wykopie ustawia się deskowanie części nadziemnej, a w nim układa zbrojenie z prętów o średnicy 10–12 mm w odstępach, co 10–12 cm, rozdzielonych prętami o średnicy 4,5 mm, co 25–30 cm, po czym wykop wypełnia się betonem (klasy B-15). 

Zobacz także: Oświetlenie ogrodów

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Schody w ogrodzie – jeśli nasz ogród leży na terenie nienaruszonym można od razu przystąpić do wykonania wykopu.
Schody w ogrodzie – jeśli nasz ogród leży na terenie nienaruszonym można od razu przystąpić do wykonania wykopu.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama