reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie niskim kosztem

Woda w ogrodzie niskim kosztem

Poza charakterystycznymi typami dużych fontann, można wykonać coś małego w swoim otoczeniu. Jest to możliwe nawet, gdy nie mamy miejsca na sadzawkę, wystarczy wykonać mały zbiornik, w którym woda krąży w obiegu zamkniętym.

Przykładem może być źródełko z kamienia, którego można poszukać na miedzach śródpolnych, można go też kupić np. w sklepach ogrodniczych. Następnie wykonuje się w nim otwór, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać - im kamień ma większą powierzchnię tym szerszy powinien być otwór. Ma to związek z ilością wody, jaka potrzebna jest do uzyskania najlepszego efektu. Przez otwór wąski woda tryska jak z sikawki, natomiast przez obszerniejszą szczelinę swobodnie wypływa i rozlewa się na boki - wtedy wygląda naturalnie i przypomina źródełko.

Następnie dobieramy pompę, którą umieszczamy na dnie zbiornika. Wybieramy typ przeznaczony do oczek wodnych, a moc urządzenia dobieramy do wielkości skałki. W przypadku kamienia o średnicy ok. 40 cm wydajność urządzenia nie powinna być mniejsza niż 2000 l/h.

Zobacz także: Jaką fontannę wybrać

Następnie potrzebny jest zbiornik, który będzie zapewniał rezerwuar wody. Można go kupić w sklepach akwarystyczno - ogrodniczych, można też przygotować zbiornik domowym sposobem – np. plastikowy pojemnik, który wkopuje się w środek płytkiej niecki, wyłożonej folią. Jeśli w niecce ma się utrzymywać lustro wody, wtedy brzegi pojemnika należy szczelnie połączyć z folią. Na dnie plastikowego pojemnika umieszczamy pompę.

Zbiornik przykrywamy solidną perforowaną klapą lub kratą albo skrzynką - zdolną utrzymać ciężar i przypadkowe nadepnięcie człowieka. Na takiej podstawce możemy np. ustawić rzeźbę, a w wywiercony w dnie skrzynki otwór, od spodu wciskamy rurę doprowadzającą wodę z pompy. Obok miejsca posadowienia rzeźby powinien znajdować się otwór, przez który w razie konieczności można wyjmować pompę.

Folię i część kraty wokół rzeźby maskujemy warstwą grubego żwiru lub drobnych otoczaków, zbiornik wypełniamy wodą, włączamy pompę i gotowe. W zbiorniku trzeba uzupełniać wodę, gdy widzimy, ze strumień jest słabszy. Jeśli mimo uzupełnienia woda nadal źle wypływa, przyczyną może być zamulony filtr pompki. Wówczas trzeba wyjąć z niego gąbkę i wypłukać. 

Zobacz także: Krótko o konstrukcji fontanny ogrodowej

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oczko wodne.
Oczko wodne.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama