| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak przygotować projekt ogrodu?

Jak przygotować projekt ogrodu?

Projekt ogrodu to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć przy samodzielnym zakładaniu ogrodu. Na początek trzeba zadać sobie pytanie, jaki typ ogrodu nam się podoba i jakie elementy powinien zawierać – te pytanie ułatwią nam stworzenie projektu.

Książki i czasopisma to doskonałe źródło inspiracji, choć nie należy traktować ich jako „gotowce”. Po ustaleniu podstawowych wymagań sporządzamy plan działki w skali. Najlepiej wykonać go na papierze milimetrowym i przyjąć skalę 1:100, która jest najłatwiejsza do przeliczania. Podkład musi zawierać wszystkie stałe elementy występujące na działce – budynki, ścieżki, rośliny, a także ukryte pod ziemią kable i rury.

Starannie wykonany podkład do projektowania pozwoli na uniknięcie rażących błędów i pomoże w planowaniu wydatków związanych z budową. Ponadto, raz wykonany podkład można skopiować, co przyda się w czasie projektowania. Im więcej czasu i energii poświecimy na projekt, tym lepszy będzie efekt.

Projekt ogrodu krok po kroku

Pierwszym etapem projektowania jest podział działki na schemat funkcjonalno-przestrzenny. Ogród możemy podzielić na część reprezentacyjną, wypoczynkową, użytkową, itp. W odpowiednim wyznaczeniu stref pomoże analiza otoczenia. Warto zaznaczyć na planie główne kierunki świata, miejsca narażone na silne wiatry, źródła nieprzyjemnego zapachu a nawet wścibskiego sąsiada. Wszystkie te informacje stają się pomocne przy doborze konkretnych rozwiązań i szaty roślinnej.

Zobacz także: Kolory w ogrodzie

Drugim etapem projektowania jest kreatywna zabawa kształtami, formami i barwą. Doskonale sprawdza się zasada „od ogółu do szczegółu”. Zanim zaplanujemy zasadzenie konkretnej rośliny stwórzmy całą grupę, określmy kształt, barwę i czas kwitnienia, by na koniec dobrać odpowiedni gatunek i odmianę. Rysując, starajmy się wydobyć z przestrzeni tzw. wnętrza ogrodowe, najczęściej odzwierciedlające schemat funkcjonalno-przestrzenny. Takim wnętrzem może być np. trawnik otoczony grupami krzewów albo parter ogrodowy otoczony żywopłotem.

Próbujmy tworzyć powiązania poszczególnych elementów kompozycji. Uzyskamy je dzięki powtórzeniom form, kształtów i barw, rytmom i kontrastom. Określajmy punkty skupienia uwagi, punkty widokowe i otwarcia. Warto zapoznać się z zasadą złotego podziału i różnymi rodzajami kompozycji.

Trzecim etapem projektowania jest dobór materiałów i środków realizacji naszych pomysłów. W tym momencie warto poddać nasz projekt konstruktywnej krytyce, np. prosząc o opinie znajomych. Dobrze jest także na jakiś czas schować projekt do szuflady, aby później spojrzeć na niego świeżym okiem.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Projekt ogrodu to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć przy samodzielnym zakładaniu ogrodu.
Projekt ogrodu to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć przy samodzielnym zakładaniu ogrodu.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »