reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czysta woda w ogrodzie

Czysta woda w ogrodzie

Budowa oczka wodnego lub kaskady w ogrodzie to doskonały pomysł. Niestety często rezygnujemy z niego z powodu przekonania, że woda w oczku szybko zielenieje i pachnie nieprzyjemnie.

Wynika to z naszych obserwacji, np. widzimy taki problemu u sąsiadów, a czasem z własnego doświadczenia. Szybko zniechęcamy się i zasypujemy nasze oczko, mimo że wydaliśmy tyle pieniędzy na bezużyteczne pompy i filtry.

Woda w oczku może być czysta! Kluczem do sukcesu jest wiedza i odpowiednie podejście. Wielu posiadaczy „zielonych zbiorników” popełnia błąd już przy ich budowie. Najpierw wykopują i zalewają zbiornik, po czym dokupują w centrum ogrodniczym sprzęt filtrujący i wpuszczają ozdobne ryby. Niestety, tym czego brakuje, jest rozważne ustalenie właściwych proporcji wielkości stawu do możliwości filtracyjnych.

Zobacz także: Jak samodzielne wykonać instalację nawadniającą

Oczko wodne czy sadzawka to próba odtworzenia naturalnego zbiornika wodnego, w którym woda utrzymuje swoją czystość dzięki równowadze biologicznej i chemicznej. Należy poznać te zależności i spojrzeć na zbiornik jak na system. Im mniejszy zbiornik, tym mniejsze możliwości jego samooczyszczania. Poza tym, decydując się na zbiornik musimy zdać sobie sprawę z faktycznych kosztów jego utrzymania. Na dobór systemu filtracyjnego składa się kilka kryteriów:

1. Wielkość zbiornika – zazwyczaj mierzona w litrach. Całość zbiornika powinna zostać przefiltrowana w ciągu doby, więc im większy zbiornik tym większe filtry i mocniejsze pompy.

2. Ilość składników pokarmowych – glony pobierają składniki pokarmowe z wody. Największym źródłem tych składników jest pokarm dla ryb i ich odchody. Decydując się na ryby należy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli powiększyć możliwości systemu filtracyjnego o 20-30%, a przy karpiach Koi nawet o 50%. Innym źródłem składników pokarmowych są wody opadowe, szczególnie jeżeli spływają z pól i trawników. Dlatego należy zabezpieczyć zbiornik odpowiednim drenażem.

3. Nasłonecznienie – im większe, tym woda szybciej się nagrzewa i glony mają lepsze warunki do rozwoju. Ponadto, rozgrzana woda oddaje tlen, który potrzebny jest organizmom oczyszczających zbiornik. Nasłonecznienie ograniczamy odpowiednim usytuowaniem zbiornika. Możemy go także osłonić drzewami, ale należy pamiętać o tym, że liście, podobnie jak inne szczątki, zwiększają ilość składników pokarmowych. Zbiornik powinien posiadać część głęboką, w której woda pozostaje chłodniejsza. Funkcję zacieniającą doskonale spełniają także liście roślin pływających. Zbiornik silnie nasłoneczniony wymaga zwiększenia filtracji o 10-20%

4. Natlenienie – odpowiednio natleniona woda umożliwia prace dobroczynnym mikroorganizmom. Natlenienie zwiększamy stosując napowietrzacze mechaniczne i kaskady, które dodatkowo wzmagają obieg wody w zbiorniku. Największy ubytek tlenu następuje nocą, dlatego wyłączenie napowietrzaczy i pomp na noc może zniszczyć znaczną część flory bakteryjnej zbiornika.

System filtracyjny musi pracować cały czas, także nocą, dlatego sprzęt, który kupujemy, musi być wytrzymały i energooszczędny. Wybierając wielkość oczka wodnego, musimy wcześniej wziąć pod uwagę to, na jaki system filtracyjny możemy sobie pozwolić. Nie dajmy się zwieść pozornie taniemu sprzętowi z supermarketów, zawsze patrzmy na pobór mocy i gwarancję długiej pracy.

fot. OASE

Aby oczko wodne było efektowne, sam sprzęt nie wystarczy. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, obejmująca czyszczenie filtrów, zbieranie resztek roślinnych i glonów. Warto także sprawdzać pH wody oraz zawartość azotu i fosforu. W niektórych wypadkach sprawdzają się biologiczne preparaty niwelujące konkretne problemy występujące w oczku, którymi mogą być glony nitkowate, szlam czy zaburzenia równowagi chemicznej. Problemy takie pojawić się mogą przy znacznych zmianach pogody lub po zimowej przerwie.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fontanna.
Fontanna.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama