REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nawadnianie ogrodu

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Nawadnianie ogrodu.
Nawadnianie ogrodu.

REKLAMA

REKLAMA

Budowa instalacji automatycznego nawadniania ma na celu oszczędzanie wody i czasu. Dzięki zastosowaniu systemu woda trafia do roślin w odpowiednich ilościach i czasie, a właściciel ogrodu nie musi poświęcać czasu na podlewanie ręczne. Oszczędność wody zwraca finansowy koszt wykonania instalacji już po kilku latach.

Instalacja nawadniająca to system odpowiednio rozmieszczonych urządzeń rozprowadzających wodę, połączonych ze źródłem wody i sterownikiem włączającym i wyłączającym system.

REKLAMA

Podstawowe urządzenia nawadniające

Podstawowym urządzeniem nawadniającym jest zraszacz. Najwygodniejszą formę mają zraszacze wynurzeniowe, czyli takie, które widoczne są tylko w czasie pracy. Zraszacze wynurzeniowe, pracujące w formie statycznej lub rotacyjnej, posiadają regulację kąta zraszania, a w przypadku zraszaczy rotacyjnych, także zasięgu.

 Zraszacz rotacyjny, fot. TORO

W miejscach, gdzie praca zraszaczy jest ograniczona lub nie wskazana, stosuje się linię kroplującą. Jest to elastyczna rurka z wbudowanymi emiterami, które wypuszczają co kilka sekund kroplę wody bezpośrednio pod roślinę. Zraszacze i linie kroplujące połączone są ze źródłem wody siecią elastycznych rur o odpowiedniej grubości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Między źródłem wody a sekcją (grupą zraszaczy lub linią kroplującą) umieszczony jest elektrozawór.

 Elektrozawory, fot. TORO

Ustawieniem elektrozaworów zarządza sterownik, otwierając je lub zamykając. Sterownik to niewielkie urządzenie elektryczne posiadające pamięć, dzięki czemu możemy go zaprogramować tak, aby w danym dniu o danej godzinie i minutach włączył odpowiednią sekcję i zamknął ją po określonym czasie. Ułatwia to znacząco korzystanie z systemu, gdyż wystarczy, że raz na jakiś czas zmienimy ustawienia pracy instalacji dostosowując je do pory roku. Sam sterownik umieszcza się w budynku lub pod zadaszeniem. Praca systemu zatrzymywana jest w momencie opadów dzięki czujnikowi deszczu.

Koszty instalacji nawadniającej

REKLAMA

Koszt zaplanowania i wykonania instalacji nawadniającej nie jest duży. Różnice w wydatkach na wodę są tak znaczne, że inwestycja zwraca się po kilku latach. Aby jednak mieć pewność, że system będzie działał poprawnie, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dobre projektowanie instalacji nawadniającej wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy umiejętnie rozmieścić zraszacze i dobrać ich model, zasięg i wydajność, po czym utworzyć sekcje, dostosowując ich pracę do możliwości źródła wody - jego ciśnienia i wydajności.

Ważne są także obliczenia dotyczące spadków ciśnienia i dobór rur. Wszytko to służy temu, aby zapewnić wydajną i bezproblemową pracę instalacji nawadniającej. Oprócz samej budowy instalacji ważne jest także dostosowanie jej pracy do zapotrzebowania roślin i właściwości gleby oraz do danej pory roku. Dlatego ustawienie optymalnego, indywidualnego planu nawadniania wymaga fachowej korekty uwzględnionej zazwyczaj w cenę projektu.

Do wykonania projektu nawadniania niezbędny jest podkład geodezyjny lub projekt ogrodu wykonany w skali z oznaczeniem różnic w wysokościach, oraz parametry źródła wody (wodociąg, pompa głębinowa). 

Zobacz także: Meble ogrodowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA