reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Forma i wielkość ogrodu zależy w znacznej mierze od warunków architektonicznych - wielkości, kształtu działki i rozmieszczenia istniejących elementów, oraz od warunków siedliskowych, takich jak typ gleby, ukształtowanie terenu i lokalne warunki klimatyczne. Podobnie jak w przypadku „typowych” ogrodów odpowiedni plan jest niezbędny.

Jeżeli ogródek jest niewielki i ma formę prostych kwater wystarczy ogólny rysunek i planowanie w terenie. Jeżeli ogród jest rozbudowany, ma być połączony z przestrzenią rekreacyjną lub ogrodem reprezentacyjnym, to warto wykonać pełen projekt w skali. Przemyślany plan pozwoli uniknąć błędów projektowych, ułatwi obliczenia materiałów i kosztów, a w razie konieczności pozwoli na zaprojektowanie dodatkowych elementów takich jak instalacja nawadniająca lub architektura ogrodowa.

Prace ziemne

Prace ziemne należy najlepiej wykonać ręcznie i dużą dokładnością. Oczyszczenie i spulchnienie gleby zaowocuje w przyszłości zdrowym wzrostem naszych roślin. Jeżeli podłoże jest bardzo ubogie, można dodać lokalnej żyznej gleby. W ogrodzie należy zapewnić odpowiednie odprowadzenie nadmiaru wody opadowej. W tym celu stosujemy spadki terenu, drenaż oraz odpowiednią przepuszczalność gruntu.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Prace budowlane

Po robotach ziemnych wykonujemy wszelkie prace typowo budowlane, a wiec wykonanie nawierzchni twardej (jeżeli chcemy taką mieć), fundamentów pod konstrukcje architektury ogrodowej i montaż samych konstrukcji. W ogrodzie mogą stanąć murki, studnie, schody, pergole, trejaże i szklarnie, oraz wiele innych. Wszytko zależy od wyobraźni i pomysłowej kompozycji. Ostatnim etapem prac jest samo sadzenie roślin. Zawsze zaczynamy od drzew i krzewów, następnie rośliny drobniejsze wymagające prac ziemnych. Na koniec możemy uzupełnić grządki luźnym sianiem roślin towarzyszących i odstraszających.

Wybudowanie ogrodu i posadzenie roślin stanowi dopiero początek pracy związanej z ogrodem. Aby rośliny rosły zdrowo należy je odpowiednio pielęgnować, pamiętać o nawożeniu i zabiegach chroniących przed szkodnikami. Usuwanie chwastów, czy dbanie o wilgotność gleby to tylko podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Należy poszerzać swoją wiedzę i wprowadzać innowacje do ogrodu. Ekoogrodnik powinien rozwijać się wraz ze swoim ogrodem, sprawdzać które strategie, sposoby i wybory się sprawdzają, a które nie. Najbardziej pożądaną cechą będzie stałe dążenie do perfekcji.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oczko wodne.
Oczko wodne.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama