REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Fontanna.
Fontanna.

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz wiedzieć, jakie elementy składają się na ogród ekologiczny i jakie pełnią funkcje? Możesz skorzystać z podpowiedzi naszych ekspertów.

Kompostownik

Stanowi serce układu, pompę obiegu materii w ogrodzie. Kojarzony ze śmieciami i przykrym zapachem w istocie nie jest uciążliwy. W poprawnie używanym kompostowniku nie zachodzą procesy gnilne, powodujące wydzielanie gazów takich jak metan, siarkowodór czy amoniak. W istocie kompostowanie polega na tlenowej mineralizacji odpadów, tzn. butwieniu, które przeprowadzają bakterie i grzyby przy odpowiednich warunkach wilgotnościowych, gazowych i wysokiej temperaturze. Butwieniu towarzyszy zwykle zapach próchnicznej gleby i ściółki leśnej. Do kompostowania używamy biomasy: organicznych śmieci, opadłych liści, skoszonej trawy, odchodów zwierząt roślinożernych a nawet skorupek jaj. W celu uzyskania kompostu o określonych proporcjach chemicznych dodaje się czasem mączek skalnych lub pochodzenia zwierzęcego.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik?

Warzywnik

Podstawą uprawy warzyw w ogrodzie ekologicznym jest odpowiednie przygotowanie podłoża i zmianowanie. Zmianowanie (płodozmian) to coroczna rotacja typu roślin uprawianych na jednym stanowisku. Warzywa uprawia się w kwaterach oddzielonych ścieżkami, służą one do wydzielania kolejnych etapów zmianowania. Dla wygody często stosuje się kwatery podwyższane z ścieżkami z twardej nawierzchni. Na jednej kwaterze rośnie zazwyczaj kilka gatunków roślin, które wzajemnie wzmacniają swój rozwój. Przykładem takiej uprawy współrzędnej jest połączenie cebuli i marchwi lub kapusty i selera. W zagonach często znajdziemy także zioła odstraszające szkodniki lub wzbogacające smak warzyw.

Strefa uprawy stałej

Część roślin w ogrodzie nie wymaga zmianowania i tak częstych prac ziemnych jak warzywa. Drzewa, krzewy i krzewinki oraz pnącza możemy zgromadzić na jednej przestrzeni pamiętając o allelopatii. Różnorodność roślin sprzyja tworzeniu kompozycji ogrodowej. Zależnie od zapotrzebowania na owoce możemy wprowadzić mniej lub więcej roślin ozdobnych. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie rabat z ozdobnymi roślinami odstraszającymi szkodniki, takimi jak aksamitka, kosmos czy nagietek.

Ogród ziołowy

Możliwości zastosowania ziół w kuchni, leczeniu lub produkcji preparatów przydatnych w ogrodzie są olbrzymie. Zależnie od naszej wiedzy i potrzep ziołownik może przybrać formę od niewielkiej rabatki do dużego, niezwykle ozdobnego parteru ogrodowego. Warto poznać wiedzę o ziołach zgłębianą od tysięcy lat i wykorzystać ją w codziennym życiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zasady zbioru ziół

Szklarnia

Stanowi ona odpowiednik ogrodu zimowego w ogrodzie ozdobnym. Służy do uprawy ciepłolubnych odmian roślin i przedłuża sezon wegetacyjny. W szklarni możemy w optymalnych warunkach rozmnażać siewki roślin, które później rozsadzamy w ogrodzie lub przechować zimą rośliny uprawiane w pojemnikach.

Pomieszczenie gospodarcze

Może to być niewielki budynek, lub pomieszczenie wygospodarowane w domu. Służy ono do przechowywania narzędzi, ubrań roboczych, pojemników oraz nasion i preparatów używanych w ogrodzie. Warto zadbać o odpowiednie przewietrzenie i regulacje wilgotności w pomieszczeniu, szczególnie, jeżeli suszymy w nim rośliny. Czyszczenie i przechowywanie narzędzi w odpowiednich warunkach jest ważne ze względu na możliwość przenoszenia na nich patogenów chorób roślin. 

Zobacz także: Choroby niepasożytnicze kwiatów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA