reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Chcesz wiedzieć, jakie elementy składają się na ogród ekologiczny i jakie pełnią funkcje? Możesz skorzystać z podpowiedzi naszych ekspertów.

Kompostownik

Stanowi serce układu, pompę obiegu materii w ogrodzie. Kojarzony ze śmieciami i przykrym zapachem w istocie nie jest uciążliwy. W poprawnie używanym kompostowniku nie zachodzą procesy gnilne, powodujące wydzielanie gazów takich jak metan, siarkowodór czy amoniak. W istocie kompostowanie polega na tlenowej mineralizacji odpadów, tzn. butwieniu, które przeprowadzają bakterie i grzyby przy odpowiednich warunkach wilgotnościowych, gazowych i wysokiej temperaturze. Butwieniu towarzyszy zwykle zapach próchnicznej gleby i ściółki leśnej. Do kompostowania używamy biomasy: organicznych śmieci, opadłych liści, skoszonej trawy, odchodów zwierząt roślinożernych a nawet skorupek jaj. W celu uzyskania kompostu o określonych proporcjach chemicznych dodaje się czasem mączek skalnych lub pochodzenia zwierzęcego.

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik?

Warzywnik

Podstawą uprawy warzyw w ogrodzie ekologicznym jest odpowiednie przygotowanie podłoża i zmianowanie. Zmianowanie (płodozmian) to coroczna rotacja typu roślin uprawianych na jednym stanowisku. Warzywa uprawia się w kwaterach oddzielonych ścieżkami, służą one do wydzielania kolejnych etapów zmianowania. Dla wygody często stosuje się kwatery podwyższane z ścieżkami z twardej nawierzchni. Na jednej kwaterze rośnie zazwyczaj kilka gatunków roślin, które wzajemnie wzmacniają swój rozwój. Przykładem takiej uprawy współrzędnej jest połączenie cebuli i marchwi lub kapusty i selera. W zagonach często znajdziemy także zioła odstraszające szkodniki lub wzbogacające smak warzyw.

Strefa uprawy stałej

Część roślin w ogrodzie nie wymaga zmianowania i tak częstych prac ziemnych jak warzywa. Drzewa, krzewy i krzewinki oraz pnącza możemy zgromadzić na jednej przestrzeni pamiętając o allelopatii. Różnorodność roślin sprzyja tworzeniu kompozycji ogrodowej. Zależnie od zapotrzebowania na owoce możemy wprowadzić mniej lub więcej roślin ozdobnych. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie rabat z ozdobnymi roślinami odstraszającymi szkodniki, takimi jak aksamitka, kosmos czy nagietek.

Ogród ziołowy

Możliwości zastosowania ziół w kuchni, leczeniu lub produkcji preparatów przydatnych w ogrodzie są olbrzymie. Zależnie od naszej wiedzy i potrzep ziołownik może przybrać formę od niewielkiej rabatki do dużego, niezwykle ozdobnego parteru ogrodowego. Warto poznać wiedzę o ziołach zgłębianą od tysięcy lat i wykorzystać ją w codziennym życiu.

Zobacz także: Zasady zbioru ziół

Szklarnia

Stanowi ona odpowiednik ogrodu zimowego w ogrodzie ozdobnym. Służy do uprawy ciepłolubnych odmian roślin i przedłuża sezon wegetacyjny. W szklarni możemy w optymalnych warunkach rozmnażać siewki roślin, które później rozsadzamy w ogrodzie lub przechować zimą rośliny uprawiane w pojemnikach.

Pomieszczenie gospodarcze

Może to być niewielki budynek, lub pomieszczenie wygospodarowane w domu. Służy ono do przechowywania narzędzi, ubrań roboczych, pojemników oraz nasion i preparatów używanych w ogrodzie. Warto zadbać o odpowiednie przewietrzenie i regulacje wilgotności w pomieszczeniu, szczególnie, jeżeli suszymy w nim rośliny. Czyszczenie i przechowywanie narzędzi w odpowiednich warunkach jest ważne ze względu na możliwość przenoszenia na nich patogenów chorób roślin. 

Zobacz także: Choroby niepasożytnicze kwiatów

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama