reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Ekoogrodnictwo stanowi racjonalny wybór wykorzystania potencjału tkwiącego w naszym otoczeniu. Jeżeli posiadamy niewielki nawet kawałek gruntu, możemy wykorzystać go w celu stworzenia bliskiej naturze przestrzeni, które za naszą pracę odwdzięczy się wyjątkowa urodą zieleni i darami dla naszego zdrowia.

Pyszne, bogate w witaminy owoce i warzywa, oraz pachnące i świeże zioła to produkty coraz rzadziej dostępne na pułkach sklepowych. W naszym ogrodzie możemy wyhodować lepsze jedzenie za niższą cenę. Zmniejszamy w ten sposób potrzebę korzystania z produktów systemu masowej produkcji, odpowiedzialnego za degradacje środowiska i niszczenie ekosystemów. Aspekt ekonomiczny jest tu niezwykle istotny, oszczędzamy na żywności, ale i na utylizacji śmieci, których organiczną część po prostu kompostujemy.

Prowadzenie zdrowego trybu życia oznacza szczególną dbałość o trzy zależne od nas podstawowe filary naszego zdrowia: wysiłek fizyczny, odpowiednia żywność i komfort psychiczny. Prowadzenie ogrodu jest praktykowaną od wieków formą dbałości o swój komfort życia. Praca w ogrodzie, na świeżym powietrzu, wpływa pozytywnie na układ krwionośny, immunologiczny, hormonalny oraz wzmacnia mięśnie i ścięgna.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Ruch powoduje wytwarzanie endorfin - hormonów szczęścia, które obniżają napięcie i wprawiają w dobre nastój. Nasze wysiłki nagradzane są najzdrowszą, nieskażoną, organiczną żywnością. Fizyczna praca w ogrodzie to bezpośredni kontakt z naturą, który sprzyja wyciszeniu i spotkaniu z samym sobą. Za przykład można podać klasztory buddyjskie, gdzie praca w ogrodzie stanowi ważny element praktyki prowadzącej do pełnego uspokojenia umysłu, uwolnienia go od lęku i złości.

Wewnętrzny spokój, wyzbycie się chciwości i egoizmu to także szacunek dla świata, przyrody i całego życia. Ogród to nie tylko nasze dobro, to także miejsce życia zwierząt, część korytarza ekologicznego, a także drobna część wielkiej fabryki czystego powietrza. To nasza niezgoda na bezmyślną eksploatacje i niszczenie przyrody.

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogród.
Ogród.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama